Ev alacaklar için müjde! En uygun konut kredisi faizi 0.88’e düştü!

Ev alacaklar için müjde! En uygun konut kredisi faizi 0.88’e düştü!

Merkez Bankası’nın geçtiğimiz haftalarda politika faizi indirimi sonrasında bankalar yavaş yavaş kredi faiz oranlarında biraz daha indirimler yapmaya başladılar. Bankaların son indirimleri ile konut kredisi faiz oranlarında en uygun faiz oranı sıfır konutlar için 0.79 olurken ikinci el konut piyasası içinse faiz oranlarında en uygun kredi faizi oranı 0.88 civarlarına geriledi. Bu da konut almak isteyen vatandaşlaımız için sevindirici bir haber oldu. Pek bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye devam eder mi? Sorusuda akıllara gelmeye başladı.

Koranavirüs Covid-19 salgını dolayısyla kredi faiz oranları yükselmeye başlamışken alınan son tedbir kararlarıyla yeniden faiz oranlarında düşüş görülmeye başlandı.

İkinci el konutlar için faiz oranları biraz daha düştü

Koranavirüs salgını nedeniyle piyasada yaşadığımız dalgalanma sonucunda konut kredisi faiz oranları yeniden yükselmişti, ve bir çok banka da psikolojik eşik olan yüzde 1 faiz seviyesi üzerine çıkmışlardı. Ve sonra BDDK’nın yaptığı banka rasyoları müdahalesiyle yeteri kadar kredi kullandırmayan bankalara en az 500 bin lira para cezası kesileceğinin duyurması ve sonrasında da Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz indirimi hamlesi ile konut kredisi faiz oranları hızla düşüşe geçmişti. Yeni gelen bir indirim haberi ile ikinci el konut kredi faiz oranında yüzde 0.88 faiz oranı uygulanmaya başladı.

En uygu konut kredisi faiz oranı Albaraka Türk Katılımın kar payı oranını düşürmesiyle değişti

Katılım Bankalarıdan Albaraka Türk Katılım Bankası’nı yaptığı son güncellemesi ile 60 aylık vadeli olan konut finansmanı paketinde kar payı oranı yüzde 0.88 civarına geriledi. 120 aylık vadeli konut finansmanı ise yüzde 0.90 civarına gerilemiş oldu.