Koronavirüs salgını konutların fiyatlarına nasıl etki edecek?

Koronavirüs salgını konutların fiyatlarına nasıl etki edecek?

Yaşamış olduğumuz koronaviris salgını emlak sektörünüde etkiliyor. Virüs salgını sonrasında emlak sektörü konutların fiyatlarına nasıl bir etki edeceği konusunda vatandaşların merak içerisinde olduğu ve bu konuda sorular sorduklarını belirtiyorlar. Peki salgın sonrası fiyatlar arta mı yoksa düşer mi? Bu konu hakkında genel görüşler şu şekilde:

Virüs dünyada Çin’de Wuhan kentinde ilk defa ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı etkisi altına aldı. Tabiki Türkiye’de koronavirüs salgınından etkilende ve remlak sektörünü de etkilemeye başladı. Koronavirüs salgını sonrasında konut ve emlak sektöründe nasıl bie etki bırakacağı herkes tarafında merak ediliyor.

Ülkemizde koronavirüs salgın sürecinde ve daha öncesinde bankaların konut kredi faiz oranlarında çeşitli indirimlerle fırsatlar sunması ayrıca konut kredisinde peşinatlarda oranının yüzde 10’a çekilmesi ile beraber konut alımına taleplerde artışlar yaşandı. Talebindeki artmasında ki bir diğer sebep ise kredi faiz oranlarının düşürülmesi oldu. Konut kredisi faiz oranlarını bir süredir yüzde 1 altında olması da kredili konut satışlarını artırmış oldu.

Ülkemiz genelinde 2020 Mart’ta konut satışları 2019 yılın aynı ayına oranla yüzde 3,4 artış göstererek 108 bin 670 oldu. Ayrıca uzmanların da konut alımı için doğru zamanlar olduğunu belirtmeleri de konut satışlarının artışını sağladı.

Kredi faiz oranları düştü, konut fiyatları arttı mı?

2020 Mart ayında konut fiyatlarında 2019 yılı aynı ayına göre yüzde 5.15 civarında bir artış yaşanırken, 2020 yılı Şubat ayı fiyatlarına göre artış yüzde 0,62 civarında gerçekleşti. Mart 2020’de ayrıca Türkiye’de konut satış fiyatları incelendiğinde yüzde 0,9, kiralarda ise 0,4 artış gözlemlendi. 2020 yılı ilk çeyreğinde ise konut satışlarında fiyatlar yüzde 2.8 arttı. Kiralar ise yüzde 1,3 arttı.

Koronavirüs salgını konut fiyatlarında nasıl etki yapacak?

Uzmanlara göre konut fiyatlarındaki artışın koronavirüs nedeniyle biraz azalmaya gideceği öngörülüyor. Koronavirüs salgını sonrasıda, sektörlerde ve ekonomide yaşanacak iyileşmelerin hemen devamında ise konuta olan birikmiş talebin yeniden ortaya çıkması ile konutların satış fiyatlarında yeniden artışların yaşanması öngörülüyor.

Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş şu şekilde bir değerlendirmede bulundu “Gayrimenkul sektörümüzde bu salgın sürecinde özellikle Mart-Haziran aylarında kısa bir süreli talep azalması görülebilir fakat orta ve uzun vade de ise gayrimenkule yatırım değerini kaybetmeyecektir. Bu zaman diliminde 2.el piyasalarda oluşabilecek yer yer sert düşüşler alıcılar için büyük fırsatlar oluşturacaktır ancak genel anlamda ortalama konut fiyatlarını düşürmeyecektir”

Soner Keleş son zamanlarda inşaat sektöründe inşaat maaliyetlerinin de arttığını belirterek, “İnşaat maliyetlerinin artmaya devam etmesi ile stokların da azalması önümüzdeki dönemde konut fiyatlarda yükselecek” dedi.