İşte İstanbul trafiğine nefes aldıracak Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı’nın konut değerleri

İşte İstanbul trafiğine nefes aldıracak Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı’nın konut değerleri

İstanbul ortalamasının katbekat üzerinde Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, ilk aşamada Mecidiyeköy-Mahmutbey etabının hizmete gireceği Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’ndaki konut değerlerini paylaştı. Endeksa’ya göre, İstanbul ulaşımının can damarı konumundaki bu hatta ortalama konut birim satış fiyatları, Kabataş’ta İstanbul ortalamasının 3,5 katına, Beşiktaş’ta da 3 katına kadar çıkıyor.

Çift yön yolculukla günde yaklaşık 600 bin insanı taşıyarak, İstanbul ulaşımına büyük bir rahatlama getirecek Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın ilk etabının (Mecidiyeköy-Mahmutbey) önümüzdeki haftalarda hizmete girmesi bekleniyor.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com; Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ı birbirine bağlayacak, 24.5 kilometre uzunluğundaki Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’ndaki ortalama konut satış ile kira değerlerini paylaştı.

KABATAŞ’TA GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 63 YIL

İstanbul’da ortalama konut satış birim fiyatının 3 bin 588 TL/m2 olduğu ile konuttaki geri dönüş süresinin ortalama 22 yıl olduğunu hatırlatan Endeksa’nın verilerine göre, Kabataş’ta konutlar ortalama 130 metrekare ve bir konutun ortalama satış fiyatı 1 milyon 608 bin 750 TL, ortalama konut satış birim fiyatı 12 bin 375 TL/m2, ortalama geri dönüş süresi 39 yıl. Kabataş’ta ortalama kira bedeli 3 bin 344 TL.

BEŞİKTAŞ’TA ORTALAMA KİRA 3.000 TL

Beşiktaş ilçesinde de, ortalama konut büyüklüğü 135 metrekare, ortalama konut satış fiyatı 1 milyon 490 bin 400 TL, geri dönüş süresi 37 yıl, ortalama satış birim fiyatı 11 bin 40 TL/m2. İlçede ortalama kira bedeli ise 2 bin 947 TL.

MECİDİYEKÖY’DE BİR KONUT ORTALAMA 338 BİN TL

Megakentin en yoğun bölgelerinden Mecidiyeköy’de de konutlar otalama 85 metrekare, ortalama konut satış fiyatı 338 bin 45 TL, geri dönüş süresi 19 yıl, ortalama satış birim fiyatı 3 bin 977 TL/m2. Yine ortalama kira bedeli bin 650 TL.

MAHMUTBEY’DE KONUT GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 21 YIL

Mahmutbey’de de ortalama konut büyüklüğü 110 metrekare, ortalama satış fiyatı 459 bin 192 TL, geri dönüş süresi 21 yıl iken ortalama konut satış birim fiyatı 4 bin 332 TL/m2. Mahmutbey’de ortalama kira bedeli bin 677 TL.

Endeksa – Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.