100 Bin Sosyal Konut için başvuru detayları

100 Bin Sosyal Konut için başvuru detayları

100 bin sosyal konular 2020 yılında satışa çıkarılacak ve ön talepte bulunacak vatandaşlarda aranan şartlar TOKİ tarafından açıklandı. 12 aralık 2019 perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurusunu yaptığı, TOKİ tarafından alt ve orta gelir grubuna mensup vatandaşların ev sahibi olmalarını sağlayacak. Fiyat ve ödeme koşulları 2020 yılı içinde Türkiye’nin 81 vilayetinde satışa sunulacak 100 bin sosyal konutun ayrıntıları belli olmaya başladı.

Başvuru tarihi ne zaman başlıyor, hangi tarihte bitecek?

100 bin sosyal konut için yapılacak ön talep başvuru tarihi 16 aralık 2019 pazartesi başlayacak ve 15 ocak 2020 çarşamba mesai saati sonuna kadar devam edecek.

Başvuru nereye yapılabilecek?

100 Bin Sosyal Konut için vatandaşlar ülkemizde hangi şehirde bulunan proje için başvuruda bulunacaksa o şehrin il sınırları içinde olan Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuru yapabilecekler.

4 kategori altında toplanacak:

1. Kategoride “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategoride “En az %40 Engelli Vatandaşlar”
3. Kategoride “Emekli Vatandaşlar”
4. Kategoride “Diğer alıcı adayları”.

Başvuru için hangi belgeler gerekiyor:

Başvuru yapacak olanlar; başvuru için bankaya gitiklerinde yanlarında Nüfus Cüzdanı ile beraber ayrıca,

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri, Dul ve Yetimleri, Sosyal Güvenlik Kurumlar’ından alacakları “Belge” ile

Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belge” ile

Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”  götürecekler.

Başvuru Formu:

  • Kategorisine göre yetkili banka şubelerinden 2 nüsha olarak temin edilecektir,
  • Banka tarafından numaralandırılarak teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

Ön talep başvurularında (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) bankaya giderek 2+1 daireler için 500 TL, 3+1 daieler için 1.000 TL başvuru bedelini yatırılacaklar. Başvuru bedelleri kura çekilişleri sonrasında kurayı kazanan vatandaşlarımızın peşinatlarına sayılacak. Kura sonunda, asil ya da yedek olarak hak sahibi olama hakkın kazanamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

100 bin sosyal konutta konuların büyüklükleri, fiyatları ve ödeme koşulları: 

Satışa çıkartılacak olan 2+1 konutların büyüklükleri 75 ile 85 metrekare arasında değişirken peşin satış fiyatları 140.000 TL’den, 100 metrekarelik 3+1 konutlarda peşin satış fiyatları 160.000 TL’den başlayacak. Ödemeler yüzde 10 peşin, kalanı 240 aya kadar (20 yıl) Ziraat Bankası tarafından aylık 0.49 faiz oranıyla konut kredisi kullandırmak şeklinde yapılabilecek. Buna göre 2+1 dairelerde aylık en düşük taksitler 894 TL’den, 3+1 dairelerde ise 1.022 TL’den başlayacak.

Sosyal konutlar için başvuru yapacak vatandaşlarda aranacak şartlar nelerdir?

2020 yılı içinde satışa sunulacak olan 100 bin sosyal konuta ön talep başvurusunda bulunacak vatandaşlarda aranacak şartlar şöyle:

  • Başvuruda bulunacak vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
  • Başvuruda bulunacak olanların 25 yaşını tamamlamış olmaları gerekiyor.
  • Başvurulacak projenin olduğu şehir ya da ilçede en az 1 yıldan bu yana ikamet ediyor olması ve buradaki nüfus müdürlüklerine kayıtlı olması gerekiyor.
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç, başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olmaları gerekiyor.
  • Aylık hane halkı gelirinin net olarak en fazla İstanbul için 6.000 TL, diğer illerde yaşayanlar için 5.500 TL olması gerekiyor. (belgeleriyle)
  • Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
  • Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç, vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi başvuru yapabilir.
  • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde;Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

2020’de hangi illerimizde kaç adet sosyal konut satışa çıkarılacak?