Konutta faizler indi, kampanyalar arttı, baharda sektör coşar

Konutta faizler indi, kampanyalar arttı, baharda sektör coşar

Ülkemizde ‘ev’lenmek çok önemli konulardan biridir. Fakat ev almak isteyen tüketicinin alım gücünün üzerinde artış gösteren gayrimenkul fiyatları, günümüzde ‘ev’lenmeyi zorlaştırıyor. Türkiye’de konut talebinin yüksek olduğu üst gelir grubuna yönelik olması, mevcut projelerde konut satışlarının hızını yavaşlatıyor. Ekonomimizde yaşanan daralma, işini kaybetme korkusu, geleceğe duyulan güvenin daha da azalması ve tüketicinin alım gücünün de azalması ile konut satışları da düşüşe geçmişti.

Faiz indirimlerinin etkisi

Son aylarda Merkez Bankası peşpeşe faiz indirimleri ile birlikte konut kredisi faiz oranlarının en azından kamu bankalarında psikolojik sınır olan yüzde 1 ‘in altına düşmesine ve şirketlerin de yaptığı kampanyalarla satışların bir miktar hareketlenmesini sağladı. Fakat yılın ilk 10 ayı itibariyle konut satışları hala geçen senenin düzeyinin altında kaldıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, bu senenin ocak-ekim aylarında 1 milyon 8 bin adet konut satıldı. Bu sayı geçen senenin aynı zamanında 1 milyon 149 bindi. Buna göre ilk 10 ayda konut satışlarında yüzde 12,2 düşüş yaşandığı düşünülüyor. Ancak son aylarda toparlanmanın başlamasıyla 2020’de konut satışlarında yüksek bir artış olması bekleniyor. Düşüş eğilimindeki kredi faizlerinin önümüzdeki dönemde şimdiki seviyesinde veya biraz daha düşük seviyede seyretmesi de bekleniyor.

Firmalardan kampanyalar

Piyasanın canlanmaya başlaması ve konut alımını kolaylaştırmak için Mesa’, Nef, Sinpaş, Erkanlı Yapı gibi büyük inşaat firmaları yıl sonuna özel ilginç kampanyaları tüketicilere sunuyorlar. Kampanyalarla peşin almalarda yüzde 25 indirim, 50 ay sıfır faiz, eski evini getir 2020’de yenisini al otur gibi kampanyalar yapılıyor. Bazı inşaat firmaları da banka kredisi kullandırmak yerine şirket bünyelerindeki finansman modelleri ile kişiye özel ödeme planları sunuyor. Yatırım amaçlı alım yapacaklara kira garantili satışlar da oluyor.

MURAT ATAY / GARANTİ BBVA MORTGAGE GENEL MÜDÜRÜ

“Faizleri biraz daha düşürebiliriz”

“Bu sene başında sektörde daralma beklenirken, bugüne geldiğimiz noktada yüzde 3’lük bir büyüme oldu. Sene sonunda büyüme oranının biraz daha artması bekliyor. Bu senenin geçen sene olduğu gibi 1 milyonun üzerinde konut satışıyla kapanacağım öngörüyoruz. 2020 yılında sektörde bu yılkinden daha yüksek bir büyüme yaşanacağını tahmin ediyoruz. Önümüzdeki dönemde faizlerin mevcut seviyesinde veya biraz daha düşük seviyede seyredeceğini öngörüyoruz.”

Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan:

İnşaat sektörümüzün ekonomimizin omurgası olduğuna dikkat çeken Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, ekonomide zaman zaman inişler ve çıkışlar yaşanabileceğini ancak zamanla her şeyin düzeleceğini, yollarına devam ettiklerini söylüyor. Fatih Erdoğan, tüketicilerin nitelikli projelere ilgi gösterdiklerini, kampanyaların da alım iştahını artırmada etkili olduğunu söylüyor.

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu:

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, kampanyalar sektöre hareketlilik getiriyor, geçmiş dönemlerde de yapılan toplu kampanyalarda bunun etkilerini çok net bir şekilde gördüklerini belirtiyor. Özcan Tahincioğlu, “Faizlerdeki düşüşle beraber firmaların yaptığı kampanyalarını da dikkate alırsak, konut almak isteyenlere indirimden düşük faize kadar pek çok avantajlar bulunuyor. Buna paralel olarak içinde bulunduğumuz dönemin konut alımları için çok uygun olduğunu söyleyebiliriz” diyor.

Konut fiyatlarında artış olur mu?

Son üç senede kur artışıyla etkili olarak maliyetler yüzde 40’lara varan oranlarda yükseldi. Konutların fiyatlarında sadece yüzde 10 artış oldu. Bu durumun sürdürülebilir bir hal olmadığına dikkat çeken sektör temsilcileri, yeni yılda maliyet artışının konut fiyatlarına yansıyacağı vurgusunu yapıyorlar. Özcan Tahincioğlu, geliştirici firmaların bir zaman sonra mutlaka konutlarında fiyat artışına gideceğine işaret ediyor. Özcan Tahincioğlu, “Bu nedenle hem faizlerin düşmesi hem de çeşitli ödeme planlarının sunulması ile konut alımı için en güzel dönemdeyiz diyebiliriz” şeklinde yorum yapıyor.