Forgot Password

Pasifik İnşaat: Konut satışları da projelerimiz de artacak

Pasifik İnşaat: Konut satışları da projelerimiz de artacak

Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, ”Next Level AVM’yi kendi isteğimizle devrettik” şeklinde bir açıklamada bulundu. Yeni projelerden ve sektördeki son durumdan bahseden Erdoğan, ”Gayrimenkul sektöründe talepler alıma dönüşecek” dedi.

Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, yaptığı açıklamada Next Level AVM’yi başka alanlarda odaklanabilmek için kendi istekleri ile Ziraat Bankası’na varlık borç takas yöntemi ile satışını yaptıklarının söyledi. Fatih Erdoğan, “Bunu çok sayıda banka, müşterisi ile kullandı. Sadece bize özel bir durum değil bu. Takasta 412 milyon lira düştü borcumuzdan.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, yapmış olduğu basın toplantısında 2019’un hem ekonomimiz hem de gayrimenkul sektörümüz için olumlu sinyaller verdiği yıl olduğunu belirterek, bu seneyi zorluklarla geçirsmiş olsalar da Merkez Ankara gibi Türkiye’nin tek parselde gerçekleştirilen en büyük karma projesini hayata geçirdiklerini kaydetti. Merkez Ankara’nın tanıtımı sonrasında ciddi ilgi gördüğünü sözlerine ekleyen Fatih Erdoğan, öncesinde yapılan talebin lansmandan sonra daha da arttığını belirtti.

Merkez Ankara ve Next Level Çayyolu projelerinde şu an itibariyle satışlarının devam ettiğini dile getiren Erdoğan, en zor zamanlarda dahi Ankaralı yatırımcıların Pasifik’ten vazgeçmediklerini, yüzde 30 gibi bir ilerleme kaydeden Merkez Ankara projesinde 828 konutun yüzde 35’inin satışının yapıldığını söyledi. Gayrimenkul için 2020 senesinin çok verimli bir yıl olmasını beklediklerini belirten Fatih Erdoğan, son senelerde zor zamanlar geçiren gayrimenkul sektöründe, alım taleplerinin durmadığını ama ertelendiğini, önümüzdeki senel bu taleplerin mutlaka alıma dönüşeceğini ifade etti. Konut faiz oranlarında ki düşüş ve dövizin de düşmesi ile satışların yükseleceğini belirten Fatih Erdoğan, ruhsatları alınmış bir projelerinin daha bulunduğunu ama henüz o projeye başlamayacaklarını söyledi

“Ekonomimize katkısı çok yüksek ve döviz getiren lojistik sektörüne giriş yaptık”

Gayrimenkul sektöründede hayata geçirmeyi planladıkları başarılı projeler dışında uzun zamandır ekonomideki dönüşüm stratejilerinden de bahseden Erdoğan, yeni hedefler doğrultusunda kendilerini de yeni sektörlere girmek için araştırmalarda bulunduklarını belirtti: “Bunun neticesinde 2018’de başladığımız çalışmalarımızı 2019’da ete kemiğe büründürme fırsatımız oldu. Lojistik sektöründe önemli bir yatırım yaptık. Pasifik Eurasia ismiyle lojistik firması kurduk. Bu yatırımın bize önemli bir iş imkanı oluşturacağını, ülkemize de önemli bir gelir sağlayacağını düşündük. Ekonomimiz için, ülkemiz için bütün dünya ile ciddi iş birliği anlaşmaları imzaladık. Asya coğrafyasındaki hemen hemen bütün ülkelerle önemli görüşmeler ve stratejiler yürüttük. Bu çerçevede bu görüşmelerin meyvelerini toplamaya başladık.”

“Next Level AVM’yi kendi isteğimi ile Ziraat Bankası’na verdik”

Lojistik sektörüne giriş yaprtıkları için de önemli bir projeden çıktıklarını belirten Erdoğan, açıklamalar yaptı.

“Ankara’nın ilk karma projesi Next Level Ankara’nın AVM kısmının işletmesini üstlenmiştik. 5 yıl boyunca çok önemli bir çalışma yürüttük. Bu kapsamda Ankara’ya önemli katkılar sağladık. Ciddi istihdam ve iş birlikleri oluşturuldu. Fakat biliyorsunuz ki iş dünyasında zaman zaman farklı sektörlerde faaliyet gösterme dönemleri de oluyor. Biz de alışveriş sektöründe daha fazla ilerlememe kararı aldık ve oradaki çalışmalarımızı neticelendirdik.”

“Ziraat Bankası’na varlık borç takas yöntemiyle Next Level projesinin sadece AVM kısmını sattık. Finansal varlık borç takası yetkisini çok sayıda banka müşterisi ile kullandı. Bu işlem sadece bize özel bir durum değil. Bizim gibi çok sayıda şirketle böyle takaslar yapıldı. Devir karşılıklı mutabakatla gerçekleştirildi. Bu takasta 412 milyon lira düştü borcumuzdan.”

“412 milyon TL karşılığında takas yapıldı”

Grubun 2019 bilançosunun yıl sonu itibariyle 2,5 milyar liralık aktif büyüklüğe ulaşacağını söyleyen Fatih Erdoğan, halihazırda bulunan inşaat yatırımı büyüklüğünün 1,6 milyar liraya ulaştığını dile getirdi ve “2,5 milyar TL aktif büyüklüğü olan bir gayrimenkul şirketinde 300 milyon liralık finansal borçluluk gerçekten çok düşük rakam. 2020’de aktif büyüklüğümüzü yüzde 40 büyüterek 3,5 milyar liraya çıkarmayı, inşaat yatırımlarımızda da yüzde 35 büyümeyi hedefliyoruz. Finansal borçuluğumuzun sadece 100 milyon lira artmasını bekliyoruz. Satışlarımızdaki artış bizi çok ciddi anlamda memnun ediyor. Merkez Ankara’ya ciddi ve yüksek ilgi var.”

 

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*