Kanal İstanbul hayata geçtiğinde yıllık olarak 6 milyar dolar getirecek

Kanal İstanbul hayata geçtiğinde yıllık olarak 6 milyar dolar getirecek

Türkiye’nin dev projelerinden biri olan Kanal İstanbul hakkında ki gelişmeleri yakından takip eden vatandaşlarımıza Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Muhalefet partileri ve çevreciler karşı çıkıyor bu projeye ancak proje bitirildiğinde yıllık olarak 6 milyar dolar getirisi olması bekleniyor.

Çevreciler projeye şiddetle karşı çıkıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması ile dünya çapında yankı uyandıran projede hükümet destek verirken muhalefet ise şiddetle karşı çıkmaya devam ediyor.

Kanal İstanbul Projesi Ekoloji dengeyi bozacak

Projenin hayata geçirilmesi ile ilgili son açıklamada liderler arasına Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da katıldı.  Saadet Partisi genel merkezinde konuşmasında Karamollaoğlu  “Kanal İstanbul projesi. İlim adamları da çok açık ve net bir şekilde bu projenin Trakya’da ciddi manada ekolojik dengeyi bozacağını, yeraltı su dengesini bozacağına, belli bir süre içinde Marmara’nın elden çıkacağını ortaya koyuyor. İstanbul bu kanalla adeta ada haline getiriliyor. Bu bizi endişelendiriyor” diyerek projeye karşı çıktı.  Kanal İstanbul’un Maliyeti 75 Milyar Lira, Yıllık Getirisi 6 Milyar Dolar Olacak! Projenin tamamlanması ile Panama ve Süveyş Kanalı’nan rakip olacağı belirtilirken 7 yıl sonunda proje tamamlandığında Türk ekonomisine yıllık getirisinin 6 milyar dolar olduğu belirtiliyor.