Aralık ayı kira artış oranı ne kadar oldu?

Aralık ayı kira artış oranı ne kadar oldu?

2019 yılı aralık ayında yenilenecek olan konut kira kontratlarında geçerli olacak olan yasal kira zammı tavan oranı belli oldu.

Her ay ilk hafta içerisinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan enflasyon oranları ile beraber açıklanan son 12 aylık TÜFE ortalama değeri, sonraki ayda yenilenecek olan kira kontratlarındaki kanuni yapılabilecek en yüksek kira tavan zammı olarak baz alınıyor. 3 aralık 2019’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in son 12 aylık 2019 kasım ayına ait TÜFE rakamını yüzde 15.87 olarak açıkladı ve bu rakama göre aralık 2019’da yenileme zamanı gelen kira kontratlarında kiraya yapılabilecek yasal en yüksek artış oranını gösteriyor. Kiracı ile ev sahibinin karşılıklı anlaşmaları halinde kiraya bu oranın altında zam yapılabilir. Ev sahibinin bu oranın üzerinde zam talep etmesi halinde yasal olarak kiracı itiraz hakkına sahiptir.

Bu çıkarılan artış oranına göre kasım ayında yenilenecek kontratlarda kirası 1.000 TL olan bir konuta yapılabilecek en yüksekartış oran yüzde 15.87 olarak yeni belirlenecek kira 1.158,70 lirayı geçemeyecek.

2019’da aylar bazında incelendiğinde en yüksek kira artışı oranı yüzde 20.35 ile ocak ayında olurken en düşük kira artışı yüzde 15.87 ile aralık ayı içinde gerçekleşti.