7 Bin kişi konut hesabı açtı, 110 milyon lira birikti

7 Bin kişi konut hesabı açtı, 110 milyon lira birikti

Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmasında konut hesabı sisteminde yaklaşık olarak 7 bin vatandaşımızın katılım yaptığı ve 110 milyon liralık birikim tasarrufunun bulunduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı konuşmasında ‘Konut hesabı sisteminde gerekli olan en az 3 senelik tasarruf süresini yakında dolduranların devlet katkısı başvuruları başladı ve sene sonuna kadar sistemden katılanlara devlet katkısı ödemelerine başlamayı planlıyoruz.’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşların 2020 bütçesinin konuşulduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapan Albayrak, yeni araç ve yöntemlerle ülke tasarruflarını artırmak ve tasarruf kültürünü güçlendirmek için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

7 bin vatandaşımız konut hesabı açtırdı

Uygulama Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan konut hesabı sisteminde yaklaşık olarak 7 bin katılımcı ve 110 milyon lira birikmiş tasarruf olduğunu söyleyen Bakan Berat Albayrak, sistem kapsamında gerekli olan en az 3 senelik tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvurularında bulunduklarını ve yıl sonuna kadar sistemden katılımcılara devlet katkısı ödemelerine başlayacaklarını belirtti..

Finansal istikrarın, ülke kalkınmasının odak noktası olarak gördüklerini söyleyen Albayrak, bu vizyonla Finansal İstikrar Komitesini, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi şeklinde yeniden yapılandırdıklarını dile getirdi.