Abdüssamet Bahadır: 2020’ye daha güçlü bir başlangıç yapacağız

Abdüssamet Bahadır: 2020’ye daha güçlü bir başlangıç yapacağız

Ekim ayı satış istatistikleri TÜİK’e göre Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 oranında  azalarak 142 810 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %525,1 oranında artış göstererek 50 411 oldu.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %35,3 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 8 408 konut satışı ve %16,7 pay ile ilk sırayı aldı.

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %31,9 azalarak 4 272 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ekim 2019’da ilk sırayı 2 043 konut satışı ile İstanbul aldı.

Bu verilerden yola çıkarak inşaat sektörü temsilcilerinin konuyla ilgili Abdüssamet Bahadır’ın  görüşleri:

“2020’ye daha güçlü bir başlangıç yapacağız”

  Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: “Gayrimenkul ve inşaat sektöründe temmuz ayında kamu bankalarıyla başlayan, özel bankaların da dâhil olduğu faiz indiriminin etkilerini yaşıyoruz. Sektörümüz yaklaşık 20 yılda büyük bir ivme kat ederek ekonominin en önemli sektörleri ve yatırım araçları arasında önemli bir konuma yükselmeyi başardı. Faiz oranlarının yükselmesi ise bu konumundan bağımsız olarak zaman zaman durgunluklar yaşanmasına neden olabiliyor. Çünkü yatırımcıları alış yönlü harekete geçiren en büyük etken, düşük faiz ve uzayan vadeler… Faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesi ve uzayan vadeler,yılsonu hedeflerinin tutturulmasına yönelik bir sinyal veriyor. Yatırım ya da oturum amaçlı konut sahibi olmak isteyen tüm yatırımcılar, konut satın alırken bu iki konuyu özellikle gözetiyor. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre ekim ayında kredili satışlardaki artışınbir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 500’ü ulaşması, faiz indiriminin yarattığı hareketliliğin bir başka göstergesini oluşturuyor. Satışlardaki artışla yaşanan hareketlilik, stokların eritilmesi ve 2020’de yeni projelerin devreye alınması açısından çok önemli kazanımları da beraberinde getirecek. 2020 yılında sektörümüzün yeni bir sıçrama yapabilmesi için yılsonunda yeni bir faiz indirimine daha ihtiyacımız var. Bu durumu gören hükümetimizin bu ayın sonunda açıklayacağı dar gelirli ve asgari ücretliyi ev sahibi yapma yönünde hazırladığı yeni finansman modelinin de satışlardaki hareketliliğe hız kazandıracağına inanıyoruz. Bu finansman modeli sayesinde tarihimizde benzeri görülmemiş faiz oranları ve 20 yıla uzayan vadelerle karşı karşıya kalacağız. Sektörümüzün bu ihtiyacının giderilmesiyle 2020 için hedeflerimizi daha da yüksek tutarak yeni bir döneme daha güçlü bir başlangıç yapabileceğimize inanıyoruz”