Abdulkadir Akkuş; Faiz indirimi ve uzayan vadeler, 2019 hedefleri için umut verdi

Abdulkadir Akkuş; Faiz indirimi ve uzayan vadeler, 2019 hedefleri için umut verdi

TÜİK 2019 ekim ayı satış istatistikleri Türkiye’de konut satışları 2019 Ekim ayında bir önceki sene aynı aya göre %2,5 oranında azalarak 142.810 oldu. Türkiye geneli ipotekli konut satışlarında bir önceki senenin aynı ayına göre %525,1 oranında bir artış gösterdi ve 50.411 oldu.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %35,3 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 8 408 konut satışı ve %16,7 pay ile ilk sırayı aldı. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %31,9 azalarak 4 272 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ekim 2019’da ilk sırayı 2 043 konut satışı ile İstanbul aldı.

Bu verilerden yola çıkarak inşaat sektörü temsilcilerinden Abdülkadir Akkuş konuyla ilgili görüşleri şöyle oldu:

“Faiz indirimi ve uzayan vadeler, 2019 hedefleri için umut verdi”

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı: “Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yılın ilk 7 ayında yaşanan daralma karşısında hareketli günler yaşıyoruz. Faiz indirimi ve uzayan vadelerin etkisini, kredili satışlardaki artışta da hissettik. Ekim ayı rakamlarına göre artış, yüzde 500’ü aşarakbüyük bir oran yakaladı. Bu durum, 2019 hedefleri için umutlarımızı yeşertirken, 2020 için de yatırım planlarımızı hızlandırmamızı sağladı. Bu artışla hızla azalma eğilimi gösteren konut stokları, yeni proje arayışlarını da beraberinde getirecek. Daralma dönemini başarıyla atlatan, güçlü finansal yapısı ve kurdukları güçlü ortaklıklarla durgunluktan etkilenmeyen şirketler, yeni yatırım planlarını da bir miktar öne çekme ihtiyacı içinde olacaklar Boss4 Gayrimenkul olarak yeni dönem için hazırlıklarımızı yaptık. Var olan konutlarımızın satışlarında hızla ilerlerken, Alya markası altında hayata geçirmeyi planladığımız yeni projelerimizi hızlandırdık. Önümüzdeki 2 yılda 500’ü aşkın konuta imza atmayı planlıyoruz. Son 3 aya baktığımızda satış ofislerimize gelen taleplerin hızla satışa dönüşmesi karşısında bu kararı aldık. 2019’un sonlarına geldiğimiz bu günlerde, sektör açısından, şimdiden yılı başarıyla kapatacağımızı söyleyebiliriz. Şirketimiz açısından da yeni projelerimiz aracılığıyla başarılarımıza başarı katacak bir dönemi hep birlikte yaşayacağız. 2020’de yeni atılımların yapılacağı bir yıl bizi bekliyor.”