Konut alabilmek artık daha kolay, 4 banka daha faiz indirimi yaptı

Konut alabilmek artık daha kolay, 4 banka daha faiz indirimi yaptı

Merkez Bankasının Ağustos ayında kredi faiz oranlarını düşürmeye başlamaı ile kredi faiz oranlarına hızlı düşüş devam ediyor. En son olarak 4 özel banka daha kredi faiz oranlarını düşürdü. TEB, Akbank, İş Bankası, Yapıkredi bankaları yaptığı indirimle vatandaşları memnun etti.

Konut sahibi olmak artık her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Bankaların faiz oranlarında indirimler yapması ile son zamanlarda konutlara talep patlaması yaşandı.

Vatandaşların konut kredisi çekimlerinde uygulanan konut faiz oranları çok daha düşük seviyelere iniyor. Hatta son zamanlarda kredi türlerine göre vatandaşların bankalardan çekecekleri kredilerde güncel kredi faiz oranları yüzde 1′ in altına düşmeye başladı.

Peki bu yapılan son indirimlerden sonra bankaların verdikleri kredi hizmetlerinde güncel kredi faiz oranları ne durumda? İşte Akbank, Halkbank, TEB, Ziraat Bankası kredi faiz oranlarında son durum.

4 Banka daha faiz indirimi kararı aldı

TEB FAİZ ORANI

İhtiyaç kredisi: 1.25

Taşıt kredisi: 1.25

Konut kredisi: 1.15

İŞ BANKASI FAİZ ORANI

İhtiyaç kredisi: 1.55

Taşıt kredisi: 1.39

Ev kredisi: 1.17

AKBANK FAİZ ORANI

İhtiyaç kredisi: 1.71

Taşıt kredisi: 1.49

Konut kredisi: 1.17

YAPIKREDİ FAİZ ORANI

Taşıt kredisi: 1.64

Konut kredisi: 1.36

Bireysel ihtiyaç kredisi: 1.75

Konut Kredisinde Güncel Faiz Oranları

Ziraat Bankası:

Merkez Bankası’nın ağustos ayında başladığı faiz indirimi oranını 24’ten 19.75’e düşürmesi ile faiz oranlarında yaşanan indirimi ilk Ziraat Bankası yaptı. Banka konut kredisinde faiz oranını yüzde 1’in altına çekti. Ziraat Bankası 500 bin TL’ye kadar 180 ay vadeli konut kredilerindeki faiz oranını 0.99 olarak uygulamaya başladı. Açıklama kapsamında; 500 bin TL’ye kadar 180 ay aylık azami vade ile aylık 0,99, 500 bin – 1 milyon TL arası aylık 1,19, 1 milyon üzeri ise aylık 1,39 olarak duyuruldu.

Halkbank 

Halkbank, kamu bankaları arasında konut kredisi faiz oranlarını vatandaşlar için geriletme politikasını uygulama kapsamına aldı. Halkbank; 500 bin TL’ye kadar olan 180 ay vade ile aylık yüzde 0.99, 500 bin-1 milyon TL arası 1.19, 1 milyon üzeri ise aylık 1.39 olarak duyurdu.

Vakıfbank 

Son aylarda faiz oranlarında yaşanan indirim politikasında ikinci hamleyi Vakıfbank yaptı. Banka 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerindeki faiz oranlarını 0.99 olarak açıkladı. Bankanın müşterilerine sunduğu diğer bir yenilik ise; “Sarı panjur” olarak isimlendirilen konut kredilerinde 120 aydan 180 aya kadar varan vade ile uzatılması oldu. Bu kapsamda vatandaşlar kredilerinin geri ödemelerini 180 aya kadar vade ile daha düşük miktarda yapacaklar.

TEB 

TEB bankası, müşterilerine maksimum olarak 120 ay vade ile tüm vade ve tutarlar için geçerli olan 1.35 faiz oranı fırsatı sunuyor.

Akbank 

Konut kredisini Akbank’tan çeken vatandaşlar, yüzde 1.35 faiz oranı ile 120 aya vade ile 500 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyor.

Ziraat Katılım 

Ziraat Katılım bankası, 120 aya kadar vade ile müşterilerine 500 bin TL’ye kadar yüzde 0.99 faiz oranıyla kredi seçenekleri sunuyor.

Vakıf Katılım 

Vakıf Katılım, 120 aya kadar süren vade ile 500 bin TL’ye kadar yüzde 0.99 faiz oranıyla müşterilerine kredi seçenekleri sağlıyor.

Konut Kredilerinde Kamu Bankaları Yüzde 1’in Altında Faiz Uyguluyor

Kredilerdeki faiz oranı indirimi kararı, özellikle konut kredilerinde oldukça yüksek seviyeye ulaştı. Vatandaşların kolayca kira öder gibi ev sahibi olmasına fırsat sunan konut kredilerinde yaşanan güncel kredi faiz oranları için indirim uygulanması, anında gayrimenkul sektörünü olumlu şeklilde etkiledi.

Konut kredisi açan gerekli belgeler

Yapmış olduğunuz kredi başvurusu ön onaya alındığında ikinci adım olarak gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekecek. Konut kredisi için banka tarafından nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç temel belge gerekiyor.