Güvenli bölgede kaç milyon Suriyeli yaşayacak

Güvenli bölgede kaç milyon Suriyeli yaşayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Suriye’de gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı sonrasında oluşturulacak güvenli bölge hakkında şöyle dedi “Bu köylerde yaklaşık olarak 700 bin nüfus barındıracağız. İlçe olarak da baktığınızda bizim her ilçemizde ortalama olarak 30 bin nüfus olacak. 300 bin nüfusu ilçe merkezlerinde barındıracağız”.

Bazı temaslarda bulunmak için Adıyaman‘a giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önce Valiliği ziyaret etti. Bakan Murat Kurum’u, Vali Aykut Pekmez, Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, Halil Fırat, Yakup Taş, Muhammed Fatih Toprak, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, siyasi parti ve STK temsilcileri karşıladılar. Valilik şeref defterini imzalayan Banak Murat Kurum, Vali Pekmez’le yaklaşık olarak 2 saatlik bir toplantı yapıp kent hakkında bilgiler aldı. Toplantının sonrasında Bakan Murat Kurum basına açıklamalarda bulundu.

‘Sefer bizden, zafer ise Allah’tandır’

Bakan Murat Kurum, Suriye‘de Fırat’ın doğusunda gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatımız bölgeyi terör örgütlerinden temizlenmesi ile barış sağlamak için gerçekleştirildiğini söyleyerek konuşmasını şöyle devam etti:

‘Bölgeye, barış ve huzur getirmek amacıyla düzenlenmiş bu operasyonda, 30 kilometrelik bir koridor ve bu koridor içinde, güvenli bölge dediğimiz alan içine 1 milyon nüfusun yerleştirileceği, Suriyeli kardeşlerimizin vatan topraklarına dönecekleri proje için Barış Pınarı Harekatı başlamış bulunmakta. Mehmetçiklerimiz hem havadan hem de karadan ülkemizin istiklali, istikbali için bölgenin huzuru için kararlı bir şekilde terör örgütünün üzerine gitmektedir. İnşallah bundan önce olduğu gibi Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında olduğu gibi yine Barış Pınarı Harekatı’nda da aynı başarıyı yakalayacağız. Allah’ın izniyle bölgeyi teröristlerden temizleyeceğiz. Sefer bizden zafer Allah’tan. Allah ordumuzu muzaffer eylesin, Allah Mehmetçik’imizin ayağına taş değdirmesin. Tüm dualarımız onlarla.’

‘Köy nüfusları 700 bin, ilçe nüfusları 300 bin olacak’

Bakan Murat Kurum Suriye’de Barış Pınarı Harekatından sonra oluşturulacak güvenli bölge ile ilgili bilgiler verdi. Operasyon sonrasında bölgede oluşturulacak olan güvenli bölgede toplam 1 milyon nüfusu barındıracak proje planlandığını belirten Bakan Murat Kurum, ‘Bölgede belli ilçeler, 140’a yakın da köy olmacak şekilde, 5 bin nüfuslu köylerimiz olacak. Köylerde yaklaşık olarak 700 bin insan barındıracağız. İlçe olarak da her ilçede 30 bin nüfus olacak. Yine toplam 10 ilçede 300 bin nüfusu barındıracağız. Bizim amacımız oranın Suriye’nin özüne, yapısına, doğasına uygun proje yapabilmek. Bu projelerin detaylarını Sayın Cumhurbaşkanımız BM’de diğer ülke liderleri ile paylaştı. Bu projeler bititrildiğinde diğer ülkelerle ortaklaşa bir çözüm bulunduğu zaman inşallah bizler de ülkemiz adına her türlü proje ve teknik desteği vererek güvenli bölgedeki yerleşim alanlarının inşa edilmesini istiyoruz. Suriyeli kardeşlerimizi de bu oluşturulan güvenli bölgede yerleştirmek, iskan etmek suretiyle de o güvenli koridoru fiilen yaşatmış ve çalıştırmış olacağız” şeklinde konuştu.