Bu hafta içerisinde 4 banka konut kredisi faiz oranını şok bir kararla 1’in altına düşürdü. Ayrıca Vakıfbank Konut Proje Kredisi faiz oranını da 0.79 oranına çekerek en düşük faiz oranı veren banka oldu.

Yakın zaman içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklama ile kamu bankalarının faiz indirimi sinyali ile bankalar faiz oranlarını indirmeye başladılar. Kamu bankalarından ilk olarak Ziraat Bankası konut kredis faiz oranını 0.99’a çekerek start verdi hemen ardından Vakıfbank ve Halkbankası’da faiz indirimi yaparak oranlarını 0.99’a çektiğini duyurdu. Sonrasında da Ziraat Katılım bankasıda 0.99’a çektiğini duyurarak sektörün ve konut alıcaılarının yüzünü güldürdü.

Bankalar faiz oranlarını indirirken birde vade sürelerinide artıma kararı alarak vatandaşın daha uzun vadede rahat bir ödeme yapabilmesi için imkan tanımış oldular.

Faiz oranları yarı yarıya düştü

Yapılan hesaplamalara göre 500 bin lira konut kredisi için 1 Ağustos 2019 öncesinde kredi kullanalar 120 ay için yarı yarıya fark ediyor.

En düşük konut kredisi olarak ise Vakıfbank bir atılım yaparak Konut Proje Kredisi faiz oranını 0.79’a düşürdüğünü duyurarak piyasaya biraz daha sevinç kaynağı sağladı.