En düşük konut kredisi faizi ne kadar oldu?

En düşük konut kredisi faizi ne kadar oldu?

Merkez Bankası’nın (TCMB) Temmuz ayı Para Politikası Faizlerini indirmesi sonrasında bankalardan ilk konut kredisi faiz indirimi İNG Bank’tan geldi. İNG Bank faiz oranına yüzde 1.48’e çekerek en düşük konut kredisi faiz oranını veren banka oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın haftalık repo faiz oranını 625 puan aşşağı çekmesinin sonrasında bankalardan ilk konut kredisi faiz oranında indirimi İNG bank gerçekleştirdi. Bankaların kredi masraflar oranlarında büyük bir indirim sağlayan politika faiz indirimi sonrasında kademeli olarak konut kredisi faiz oranında indirimlerin artması bekleniyor.

Kredi Pazarı’nda ki habere göre; İNG bank konut kredisi faiz oranlarında yaptığı indirimin hemen ardından faiz oranlarını 120 ay vadeye kadar yüzde 1.48’e düşürdü. Bu indirim sonrasında kamu bankaları ve enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları altında faizlerle konut kredisi veren özel banka sayısı ikiye çıktı.

İNG 5 sene vadeye kadar yüzde 1.5, 10 sene vadeye kadar konut kredilerinde de yüzde 1.48 faiz oranı veriyor. Bankadan 120 ay vadeli 100.000 TL alanın konut kredisi hesaplaması yapılığında kredinin aylık taksitleri 1.786 TL geliyor. Kredinin toplam geri ödeme miktarı ise 214.000 TL’ ye geliyor.