Konut Kredisinde Kampanyalar

Konut Kredisinde Kampanyalar

Devlet normal şartlar altında vatandaşın çekmiş olduğu kredi ile ilgili herhangi bir ekonomik anlamda vatandaşa destek olmamaktadır. Fakat bu konut kredisi için geçerli değildir. Devlet ev almak isteyen vatandaşına bankaların uygulayacağı faizden vergiyi kısıtlı alarak destek olmaktadır. Bu sebeple konut kredileri diğer kredilere oranla daha uygundur.

Konut kredisine devlet tarafından bir katkı bulunması sebebi ile buna farklı ihtiyaçlarda kullanılmaması adına bazı engeller konmuştur. Konut kredisi diğer krediler gibi direk elden veya hesabımıza aktarma yolu ile bize verilmez. Direk ev satıcısının hesabına aktarım yapılır. Bununla beraber ev kredisi ile başka bir ihtiyaç karşılanamaz. Konut kredisi sadece konut alınması için kullanılır.

Faizsiz Konut Kredisi

Konut kredileri son zamanlarda iki çeşit olarak verilmektedir. Bunlardan birincisi normal faiz ile çalışan bankaların vermiş oldukları konut kredisi, diğeri ise dini hassasiyetleri olanlar için piyasaya sürülmüş Ziraat Katılım konut kredisi tarzındaki faizden arındırılmış konut kredileridir. Faiz uygulanmayan konut kredileri genel itibari ile dini hassasiyetleri bulunan vatandaşlar veya kredilerin yüksek olduğunu düşünen vatandaşlar tarafından kullanılmaktadır. Devlet bankası olan ziraat bankası hassasiyeti olan vatandaşları da düşünerek Ziraat Katılım konut kredisi vermeye başlamıştır.

Ziraat Katılım konut kredisi vermeye başlaması ile diğer bankalarda muhafazakâr müşterileri kendi bankalarına çekebilmek maksadı ile katılım bankası sistemini kurarak kredi sağlamaya başlamışlardır.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi

Faizsiz konut kredisinin müşteri anlamında yoğun bir ilgi görmesi üzerine bankalar ihtiyaç kredilerinde de bu faizsiz yöntemi kullanmaya başlamışlardır. Bu sektörün öncü bankalarından olan ziraat Bankası bu hizmette de Ziraat Katılım faizsiz kredisi ile birçok bankaya örnek olmuş bir bankadır.

Ziraat Katılım faizsiz kredisi konut kredisinde olduğu gibi nakit olarak müşteriye verilmez. Alınacak olan ürünün sahibine ödeme yapılır. Bu sistemde alınmak istenen ürün banka tarafından alınarak bizlere kar koyularak bizlere satılmış olmaktadır.

Ziraat Katılım faizsiz kredisi uygulamış olduğu oranlar ile de diğer bankalardan oldukça hesaplıkredi vermektedir. Bu anlamda lider banka olması dolayısı ile piyasayı da dengelemiş bulunmaktadır.