Dekar Kıyıbahçe “Ödeme Korumalı Finans Modeli” ile satışa çıktı

Dekar Kıyıbahçe “Ödeme Korumalı Finans Modeli” ile satışa çıktı

Gayrimenkul sektöründe ilk olacak olan Ödeme Korumalı Finans Modeli ile hem konut alıcılarının verdiği peşinatların, banka kredilerinin yada tamamı peşin alımlarda olan ödemelerin hepsinin proje inşaatında kullanılması sağlanacak hem de proje ortağı Yapı Kredi Bankası’nın sağladığı proje kredisi ile satış adetlerine bağlı olmaksızın projenin zamanında teslimi yapılacak.

Ulaşılabilir fiyatlar ile inşa ettiği bahçeli ev projeleri ile bilinen Dekar Yapı ile Yapı Kredi Bankası işbirliğinde 500 milyon liralık yatırım ile Çekmeköy Ömerli’de geliştirilen Dekar Kıyıbahçe projesi, 12 haziran 2019 tarihinde Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu ve Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısıyla yatırımcılara tanıtılmasının ardından 7 bin 700 liradan başlayan metrekare fiyatları ile lansman satışlarına çıktı. Projede peşin alımlara yüzde 20 indirim olacak. Konut kredisi için Yapı Kredi Bankası aylık 0.98 vade farkı oranlarıyla kredi fırsatı sunacak.

85 bin metrekarelik bir arsada hayata geçirilecek proje, brüt alanları 141 ile 200 metrekare arasında değişen 2+1, 3+1 ve 4+1 kat planlarında 244 adet bahçeli dubleks evden meydana geliyor. Tüm evlerin 40 ile 200 metrekare arasında değişen bahçeleri bulunuyor. Projede ilk etap teslimlerin Nisan 2020’de, projenin tamamının ise Mart 2021’de teslim edilmesi planlanıyor.

 

Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Yeni projemizde 7 bin 500 metrekare büyüklüğünde 10 adet organik gölet bulunuyor. Her evin kendine ait bir bahçesi ve gölete kıyısı var. Ayrıca arazideki 200 adet yetişmiş ağacı koruyarak projemizi geliştirdik. Yapı Kredi ile yaptığımız işbirliği sonucunda Türkiye’de ilk defa uyguladığımız “Ödeme Korumalı Finans Modeli” ile de sektörde fark yaratacağımızı ve örnek teşkil edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Basın toplantısında proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, bahçeli ev konseptindeki tecrübelerine dikkat çekerek, “Geliştirdiğimiz projeler ile müşterilerimiz ve yatırımcılardan çok olumlu dönüşler alıyoruz. Dekar olarak özellikle bahçeli ev konsepti ile gayrimenkul sektörüne imzamızı attık. Ömerli’de geliştirdiğimiz yeni projemiz Dekar Kıyıbahçe için uzun çalışmalar ve araştırmalar yaptık. Yeni projemizde 7 bin 500 metrekare büyüklüğünde 10 adet organik gölet bulunuyor. Her evin kendine ait bir bahçesi ve gölete kıyısı var. Ayrıca arazideki 200 adet yetişmiş ağaç tespit edilerek bakım ve koruma altına alındı ve biz de bu ağaçları koruyarak projemizi geliştirdik.” diye konuştu.

Projeler bölgenin ihtiyacına göre geliştirilmeli

Bir projeyi hayata geçirirken empati kurduklarını anlatan Salih Kuzu, şöyle devam etti:
“Günümüz koşullarında hangi bölgede neye ihtiyaç var bunu görebiliyoruz. Dekar olarak yatay mimarinin en güzel örneklerini ulaşılabilir fiyatlarla sunuyoruz. Projeye başladığımız günden bugüne kadar Anadolu yakasına katma değer sağlayacak bir proje geliştirmek için uzun süren araştırmalar ve analizler yaptık. Tecrübelerimiz ve bilgi birikimimiz ile ulaşılabilir bahçeli ev konseptinin en güzel örneğini sergileyeceğimiz Dekar Kıyıbahçe projesinde yeşil ve doğayla iç içe muhteşem bir site yaratacağız.”

Yapı Kredi İşbirliği ile Türkiye’de ilk olarak Uygulanacak Finansman Modeli

Tüketici Kanunu’na göre, konut satışlarında müşteriye teminat verilmesi gerekiyor. Güncel olarak genelde verilen teminat sadece konut kredisi kullananlara finans kurumlarının verdiği teminatla sınırlı. Dekar ve Yapı Kredi, sektörde yaşanan bu sıkıntıya bir çözüm getirmek amacıyla “Ödeme Korumalı Finans Modeli”ni geliştirerek ilk uygulamasını Dekar Kıyıbahçe’de yapmaya başlayacak.

Ödeme Korumalı Finans Modeli nedir nasıl işler?

Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, geliştirilen finansman modeli hakkında bilgi verirken şunları söyledi:
“Ödeme Korumalı Finans Modeli”nin hem müşterilere, hem gayrimenkul geliştirme şirketlerine hem de finansman kurumlarına en genel bağlamda 2 ana faydası bulunuyor. Birinci ana fayda; müşterilerden alınan peşinat, konut kredisi veya peşin satış ödemelerinin tamamı sadece projeye harcanacak, bu harcamaların tamamı Yapı Kredi denetiminde yapılacak. Bu model ile müşterilerin sadece konut kredisi değil, peşinat dahil tüm ödemelerinin Tüketici Kanunu’ndaki garantilere sahip olması Yapı Kredi tarafından koruma altına alınacak. ikinci ana fayda olarak da Yapı Kredi’nin sağladığı proje kredisi ile, satış miktarına bağlı olmaksızın projenin zamanında tamamlanması ve zamanında teslim edilmesi garanti altına alınacak.

Sonuç olarak, Yapı Kredi ile ortak geliştirilen ve müşterilerin Dekar’a yaptığı ödemelerin tümünü koruyan “Ödeme Korumalı Finans Modeli”, Dekar Kıyıbahçe projesinin her türlü ekonomik olumsuzluklarda bile belirlenen teslim programına uygun olarak ilerlemesinin garantisi olacak. Bu işleyiş müşteri için de bir güven hissi doğuracak ve müşterimiz parasının Yapı Kredi’de güvende olduğundan ve yalnızca proje için kullanılacağından emin olacak. Böylece müşterilerin ev alırken yaptığı tüm ödemeleri garanti altına alan yepyeni bir sistemi Türkiye’ye getirmiş oluyoruz.

Proje için Yapı Kredi Güvencesi

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen ise ‘Türkiye’nin ilk özel bankası Yapı Kredi olarak 75. yaşımızı kutladığımız 2019 yılında, konut finansmanında da yeni bir ilke imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Ödeme Korumalı Finans Modelimiz kapsamında Dekar Yapı’nın Kıyıbahçe projesinden gayrimenkul satın alan tüketicilerin peşin ya da kredili olarak yaptıkları alım bedelleri üzerinde Yapı Kredi’nin blokesi olacak. Satın alınan gayrimenkul bedelleri üzerindeki blokaj, proje ilerledikçe, ilerleme aşamasına göre parça parça kaldırılacak. Böylece, projenin sağlıklı bir biçimde tamamlanması güvence altında olacak . Yapı Kredi ile Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan bu finansman modeli gayrimenkul sektöründe bugüne kadarki uygulamaları değiştiriyor. Bu iş birliği ile Türkiye’de konut alanında yarattığımız yeni finansman alternatifinin sektörde örneklerinin artarak çoğalacağına inanıyorum” dedi.

Dekar Kıyıbahçe Yeşillikler İçinde Yaşam Vadediyor

Dekar Kıyıbahçe projesinden konut sahibi olanlar bahçeli bir hayatın yanı sıra birbirinden farklı imkanlar sunan sosyal hayat ile de buluşacaklar. Projenin içerisinde yarı olimpik açık yüzme havuzu, 3 adet çocuk parkı, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahası, spor merkezi, sauna, kafe alanı ve bir market bulunacak.

BREEAM ‘Very Good’ Sertifikası Almaya Aday

Dekar Kıyıbahçe projesi dünyanın önde gelen ve en çok kullanılan bina çevresel değerlendirme metodu olan BREEAM ‘Very Good’ sertifikasını almaya da aday gösterildi.
Dekar Kıyıbahçe; BREEAM değerlendirme kriterleri doğrultusunda; yönetim, sağlık ve konfor, malzeme, enerji ve su verimliliği, atik, kirlilik ve arazi kullanımı ve ekoloji gereklilikleri doğrultusunda en yüksek seviyede verimlilik sağlayacak şekilde tasarlandı.