Kanal İstanbul ne zaman tamamlanacak?

Kanal İstanbul ne zaman tamamlanacak?

Açıklamalar yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Kanal İstanbul projemiz 2025’te ülkemize kazandırmış oluruz, buradan deniz araçları geçmeye başlar” şeklinde konuştu. Bakan Cahit Turhan, gündemle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İstanbul’da dünyada en büyük olan havalimanını 29 Ekim 2018’de açtıklarını söyleyen Turhan, ‘Artık bugünden itibaren bu havalimanında uçuşlar yapılıyor. Bir gün içerisinde bir tarafı kapatarak bir tarafa geçmek mümkün değil. Atatürk Havalimanıyla İstanbul Havalimanı’nın uçuş koridorları birbirlerini etkiliyor. İniş ve kalkışlar aynı anda olmuyor. İstanbul Havalimanı’nda 5 tanesi Kuzey-Güney, bir tanesi Doğu-Batı hattında. 1.450.000 metrekarelik bir alan. Her tarafı akıllı sistemlerle donatılmış, elektronik sistemlerle teçhiz edilmiş bir mekan. 115 kilometre otomatik bagaj taşıyan sistem var. En son teknoloji burada. Bir Hollanda firmasına yaptırıldı. Bu havalimanın en önemli özelliklerinden biri de uluslararası aktarma yapacak yolculara da bagajların güvenliğinin çok önemli olduğu bir havalimanı. En önemli hizmet yolcunun bagaj güvenliği. Bagajların fiziki güvenliği bakımından da bavul gibi paldır küldür seyahat etmiyor. Bagaj özel korumalı şekilde seyahat ediyor” diye konuştu.

”Metro inşaatı 1 senede bitecek”

İstanbul Havalimanına gelecek olan metro inşaatları ile ilgili konuşan Bakan Turhan ”Metro sistemlerinin inşaatı da 1 sene içinde bitmiş olacak. Seneye bu zamanlar Gayrettepe’yi, önümüzdeki yılın ortalarında da Halkalı’ndan yeni havalimanına metroyla erişilebilecek” şeklinde konuştu.

”Atatürk Havalimanı’nı ise bir millet bahçesi yapacağız”

Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesine dönüştüreceklerini hatırlatan Bakan Turhan, ”Atatürk Havalimanı’nın önemli bir kısmına ise millet bahçesi yapacağız. Geride kalan belirli bir kısmında da havacılıkla ilgili fuar yapacağız. Bakım amaçlı ve özel uçaklar için bir pisti bırakacağız” şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul projemiz 2025’te tamamlanacak

Ülkemizin en büyük projelerinden olan Kanal İstanbul projesi ile ilgili de konuşan Bakan Turhan: “Kanal İstanbul projemizi 2025’te hizmete kazandırmış oluruz, ve buradan deniz araçları geçmeye başlar.” dedi. Ulaştırma Bakanlığı tarafından dokuz yıldır konuşulan Kanal İstanbul projesinin maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar (82.5 milyar TL) olduğunu belirtti.