Türk Şirketlerimiz Irak’ta 157 dev inşaat projesine talip!

Türk Şirketlerimiz Irak’ta 157 dev inşaat projesine talip!

Irak yeniden inşaa edilecek ve bunun için Ulusal Yatırım Komisyonu 157 projelik bir liste yayınladı. Ve Türk Şirketlerimiz Irak’ta yapılacak olan 157 dev inşaat projesine talip. Irak’ın yeniden inşaa edilmesi için Ulusal Yatırım Komisyonu tarafından 157 projelik bir liste yayınladı. Irak Ulusal Yatırım Komisyonu’nun, Irak Ulusal Yeniden Yapılanma Konferansı’nda 100 milyar dolara mal olması düşünülen 157 adet projenin listesini yayınladığını ifade eden Expotim’in Genel Müdür Vekili Çağatay Erşahin, “Irak’taki inşaat işlerinin büyük kısmı Türk şirketleri tarafından yapılıyor. 22 milyar dolarlık değerde 900’e yakın konut, askeri tesis, yol, köprü, baraj, metro gibi altyapı ihtiyaçlarından oluşan bu projelere ek olarak okul, hastane, üniversite ve AVM gibi sosyal tesislerinin de dahil olduğunu belirterek Irak’ta yatırımın adresinin değiştiğine dikkat çekti.”

Bu sene Irak’ta 6. kez yapılan IRAQ BUILD Fuarı, 11-14 Haziran 2019’da Irak’ın başkenti Bağdat’ta yapılacak. Fuara olan ilgi seneler içerisinde Irak’taki siyasal gelişmelere bağlı olarak dalgalanmalar yaşasa da, Irak’ın Türk firmaları için her zaman en büyük ihracat pazarı olmaya devam ettiğine değinen Çağatay Erşahin, sözlerine şu şekilde devam etti: “Irak Devleti ile yapılan özel anlaşma kapsamında 2019’da düzenlenecek olan tek Uluslararası Yapı, İnşaat ve Altyapı Fuarı Iraq Build’in milli katılım organizatörlüğü Expotim tarafından düzenleniyor. Rakipsiz bir firma olması nedeni ile bu yıl Iraq Build Fuarı’na talep ve ilgi patlaması oluyor. Bu gelişmeler hem Irak hem de Türkiye için çok sevindirici”

Bütün ülkeler Bağdat’ı destekliyor

Irak’ta oluşan pazar kaymasına değinen Çağatay Erşahin, başlarda Irak’ın yeniden yapılanmasında yabancı ülkelerce Kuzey Irak’ın desteklendiğini ancak ülkedeki gelişmeler sonucu şu anda rüzgarın tamamen tersine estiğini ifade etti. Bütün ülkelerin Bağdat’ı yani Irak merkez hükümetini desteklediğini söyleyen Çağatay Erşahin, “Kuzey Irak’ın ve Basra’nın petrol gelirlerini artık Bağdat hükümeti almaktadır. Dolayısı ile Irak’ın merkezi haline gelen ve birçok ülkenin de desteğini elde eden Bağdat bizim için de bir hedef haline gelmiş durumda. Tüm büyük firmalar, karar vericiler ve hükümet yetkilileri Bağdat’ta yer almaktadır. Bununla beraber bütün yatırımlar Bağdat’ta yoğunlaştı. Merkezi hükümet güçlü ve tüm kararlar artık Bağdat’ta alınıyor. Kuzey Irak’ın tüm mali ve siyasi kontrolü de Bağdat hükümetinin elinde. Kuzey Irak geçici bir merkezdi ve dolayısı ile popülaritesi de geçiciydi.” diyerek, Bütün bu süreçler göz önüne alındığında Iraq Build Fuarı’nı başkent Bağdat’ta düzenlemekteki tek hedeflerinin Türk firmalarının bu pazardan büyük pay almasını sağlamak olduğunu aktararak pazarda şansı en yüksek iki sektörün ise inşaat ve gıda olduğunu söyledi.