İmar barışında 17.5 milyar lira toplandı

İmar barışında 17.5 milyar lira toplandı

Ülkemizde geçtiğimiz sene başlayan ve milyonlarca vatandaşımızın konutunun imar ve iskan sorunu çözmek amacıyla başlatılan imar barışına başvurular halen devam ediyor. Şu ana kadar imar barışına 10 milyon başvuru geldi ve bu kapsamda toplam 17.5 milyar lira bedel toplandı. 

Ükemizdeki imar mevzuatı veya ruhsata aykırı olarak yapılan yapılara verilecek olan iyapı kayıt belgesiyle vatandaşların imar sorununun çözülmesi hedefleniyor. Yaklaşık 15 milyon kaçak ve ruhsatsız yapı kayıt altına alınması için başlayan imar barışına başvurular devam ediyor.

Geçtiğimiz sene başlayan imar barışı ile 31 Aralık 2017’den önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış binaların, devletle ihtilaflı olan durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor. Gerçekleştirile imar barışından faydalanan ve yapı kayıt belgesi alacak yapılara elektrik, su ve doğal gaz bağlantısı yapılabilecek. Bu kapsamla, İmar Kanununa göre alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecek.

İmar barışı başvuru son tarihi 15 Haziran 2019. İmar barışı başvuru bedellerinin ödenme son tarihi de 30 Haziran 2019 olarak açıklandı.