Konut alırken evin tapu tipine dikkat edin!

Konut alırken evin tapu tipine dikkat edin!

Gayrimenkul emlak sektörde yüzde 98 ağarlık olarak kat mülkiyeti, kat irtifakı ve de arsa tapusu olmak üzere 3 tapu tipinde işlem yapıldığı görülüyor, konut, ticari konut ve de ticari mağaza ve dükkan olmak üzere gayrimenkul edinenlerin tüm yasal izinleri alınmış, iskan ehliyeti çıkarılmış banka kredisi için uygun Kat Mülkiyeti tapulu mülklerden yana tercih edilmesi ilerde inşaatın proje ruhsatına uygun olarak tamamlanmamış olması gibi istenilmeyen durumlarla karşılaşılmaması için önemli.

Maaşesef ki ülkemizde, hala kurumsal nitelikte olmayan müteahhitler ve bazı firmalar inşaat proje ruhsatını aldıktan sonra, bağımsız bölümleri oluşturup Kat İrtifak tapularını çıkarttıkları konut yapı projelerinde inşaat yapım sırasında onay verilen projnin dışına çıkarak inşaat projesine uygun olmayacak kat ve metrekare ilaveleri yaparak inşaatı tamamlamaktadır. Ellerinde olan kat irtifak tapuları ile yapının yapı kullanma izin belgesi olan iskan ehliyetini alarak tapuları daha henüz kat mülkiyetine geçirmeden banka kredisine uygun konut satışı yapabilmektedir.

Kat İrtifakı tapusuyla da banka kredisi kullanılabiliyor olma durumu çoğu zaman tüketicilere konutla ilgili her resmi prosedürün tamam ve tüm işlemlerinde resmi olduğu algısı versede bazen bu durum dışında belediyelerin yaptığı incelemelerle konuta ait projeye uygun olmayan bir yapılaşmanın (ek kat, m2 arttırımı vb.) tespiti edilmesi ile konut aldıktan 1 kaç sene sonra dahi konutun tapu sahibi olarak Belediye‘den para cezası alınması gibi hoş olmayan sürprizlerle karşılaşılabiliyor. Bu gibi hoş olmayan durumlar ve konutun tapuda görünen sahibi olarak cezai işleme maruz kalma gibi durumlarla karşı karşıya gelinmemesi için;

1- Konut alımında tapu tipinin Kat Mülkiyeti şeklinde olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir ve de Kat Mülkiyeti tapulu gayrimenkul alımına önem verilmelidir.

2- Eğer Kat İrtifak tapulu gayrimenkul alınacaksa, proje yapı kullanma izin belgesi‘nin ne zaman çıkarılacağı mutlaka müteahhit firmaya sorulması gerekir; bu konuda bir sözleşme ya da ipotek karşılığı bir kısım ödeme bekletilmelidir. Kat Mülkiyeti tapusu çıkartıldıktan sonrada kalan borç bakiyesinin ödenmesi gibi alternatif seçenekler ile güvence sağlanmalıdır.

2- Her koşulda eğer Kat İrtifak tapusu olan mülk ediniliyorsa ilgili belediyeler‘den inşaat ruhsatı alınan projeye uygunluk için teyid edilmeli. En azından mevcut durum için sorgulama yapmak gerekir.

3- Arsa tapusu olan konut ya da ticari gayrimenkul alımında ise, mülk legal statüde olmaz. Mutlaka ilgili belediye‘den resmi durumu ile ilgili bilgi almak gerekir. Satılacak milk banka kredisine uygun değildir. Mutlaka nakit olarak alınıp satılması gerekir. Bu durumda ise satış bakımından da çoğu zaman ciddi bir olumsuzluktur. Mümkünse Arsa Tapulu olan gayrimenkul satın almayı tercih etmemek gerekir.