Eviniz satmak için yılın hangi dönemini tercih etmelisiniz?

Eviniz satmak için yılın hangi dönemini tercih etmelisiniz?

Evinizi satmaya karar verdiniz ve istediğiniz fiyata satmayı amaçlıyorsunuz. Bunun için yılın en iyi zamanını seçmelisiniz. Yıl içerisinde ev almak için olduğu kadar ev satma için de en uygun olan dönemleri seçmelisiniz. Evinizi satacaksanız yılın belirli zaman aralıklarında satışa çıkararak satıştan olan kazancınızı daha üst noktalara taşıyabilirsiniz, böylece daha yüsek bir kâr elde edebilirsiniz.

Öncelik olarak satacağınız evinizin gerçek değerini belirlemelisiniz. Evinizi satmaya karar verdiğiniz ve doğru bir başlangıç yapabilmeniz vede satış anında sorun yaşamamanız için ilk olarak evinizin gerçek değerini öğrenmerek fiyat belirlemelisniz. Bu durumda sizlere en net sonuçları ise ekspertiz hizmetleri verir.

Evinizi ekspertiz ettirdiniz ve dairenizin yapısal özelliklerini, tesisat kaçaklarını ya da evinizde bulunabilecek herhangi bir riskli malzemeyi öğrenmiş olursunuz. Ekspertiz sonuçları satış esnasında problem yaşama  gibi ihtimallerinizi minimuma indirirken aynı zamanda da bir takım yasal gereklilikleri de öğrenmenizi sağladığı için sizi konuya hakimde kılar.

Evinizin değerini belirledikten sonra diğer aşama ortaya çıkan fiyatın üzerine pazarlık payıyla birlikte kâr payını koymaktır. Pazarlık payı ile beraber düşebileceğiniz en alt tutarı belirleyib, bu tutarın üzerine toplamda yaklaşık %10 – %15 gibi bir değer ekleyebilirsiniz. Eğer evinizi senenin doğru zamanında satışa çıkarır iseniz bu %15 gibi kârın tümünü elde edebilirsiniz. Ama acele ile veya yanlış zamanlamada satılacak evlerde pazarlıkla beraber ancak en düşük kâr oranına ulaşılabilirsiniz.

Ev satmak için yılın en iyi zamanı ne zaman?

Kış aylarında olumsuz hava durumlarından dolayı ve de okullar devam ettiğinden taşınmak oldukça zordur. Bu nedenle de kış aylarında konut satış oranlarının yavaşlamasına ve düşmesine sebep olur. Bu nedenle kış aylarında ev fiyatları düşer ve satıştan elde edilebilecek kazançta en alt seviyeye düşer.

İlkbaharla birlikte, genellikle Mayıs ayında havalar düzelmeye başladığı ve tatil sezonuna girildiği için ev satış oranı yükselişe geçer. Bu dönemde evinizi satışa çıkartarak yaz döneminde bekleyebilirsiniz. Evinizi yanlış zamanda satışa sunmak kadar acele etmek de son derece riskli bir davranıştır. Burada yapılabilecek en doğru hareket ise bahar ve yaz ayları süresince evinize talep ettiğiniz tutarın verilmesini beklemektir, diğer yandan bu tutara en yakın teklif verenlere evin satışta kalacağı dönem bildirmektir. Bu süre içinde evinizi istediğiniz tutara satma ihtimaliniz daha da artacak, aynı zamanda belirtilen süreyi kabul eden adayları da kaçırmamış olacasınız.