Kredi musluğu açıldı, kredi kullanım 22 milyarı geçti

Kredi musluğu açıldı, kredi kullanım 22 milyarı geçti

Hazine’de atılan likidite adımları kredi musluklarının açılmasını sağladı. Kamu ve özel bankalarda kredi hacmi 5 Şubat-12 Şubat tarihleri arasında 15 milyar artış gösterdi. KOBİ Değer Kredisi bir ayda kullanımda 22 milyarı geçti.

Sabah Gazetesi’nden Dilek Güngör’ün haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın atmış olduğu likidite adımları etkisini bankacılık sektöründe göstermeye başladı. Son aylarda kredide frene basan bankacılık sektörü, reel sektöre ve vatandaşa yeniden kredi musluklarını açmaya başladı. Bu defa sadece kamu bankaları değil, özel bankalar da topa girdiler. Kredi hacminde olan yükseliş verilere de yansıyor.

Özel bankalarda harekete geçti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaptığı açıklamaya göre rakamlarda, bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi şubat ayında 5 günde 15 milyar TL artış gösterdi. 14 bankanın katıllımı ile KOBİ Değer Kredisi’nde de 1 ayda kullanım 22 milyar oldu. 10 Ocak’ta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla açıklanan KOBİ Değer Kredisi’nin 20 milyar TL olacağı belirtiliyordu. Ama 1 ay içinde kamu bankalarından 13 milyar TL, özel bankalardan ise 9 milyar TL kredi kullanımı oldu. Kredi kullanan KOBİ sayısı 70 bine çıktı. 14 bankanın katılığı paketle yıllık cirosu 25 milyon TL’nin altında olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere finansman imkânı veriliyor. İmalat ve ihracat sektöründeki şirketlere azami 1 milyon TL, hizmet sektöründeki şirketlere de azami 500 bin TL destek veriliyor. 6 ay ödemesiz kredide yüzde 1.54 faiz oranı uygulanıyor. Yıllık faiz ise yüzde 18.5 oluyor.