Konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut satın alımında dikkat edilmesi gereken önemli konular hakkınnda Huma Yapı’nın kurucusu Mimar Yusuf İzzettin Aydın bazı önemli noktalar hakkında bilgiler verdi. Konut alırken ne kadar dikkatli olursasanız, yaşamınızda o kadar rahat edeceğinizi belirten  Huma Yapuı kurucusu Mimar Yusuf İzzettin Aydın, “Öncelikle konut alacak bireyler yaşam tarzlarını göz önünde bulundurarak ev seçmeye dikkat etmelidirler. Eğer kişi konser, tiyatro, maç gibi aktivitelere katılmayı seviyorsa ve hareketli bir yaşam tarzına sahipse evini merkeze yakın bir yerlerden tercih etmelidir. Aksine aile hayatını seven, huzurlu ve sakin bir hayat tarzını benimseyen kişiler ise evlerini merkeze uzak yerlerden seçebilirler.

Dikkat etmek gereken bir başka husus ise konutun tapu kaydının iyi araştırılmasıdır ve kentsel dönüşüme dahil olup olmadığının mutlaka tespit edilmesidir.

Alınacak konutun binasının kentsel dönüşüm yasasında riskli yapı olmaması önemlidir. Aynı zamanda etraftaki konutların fiyatları ile ilgili bir fiyat araştırması da yapmak gerekir. Evinizin toplu ulaşım araçlarına yakın olması hayatınızı kolaylaştıracaktır” dedi.

Güneşli ve Tuzla, Halkalı Elitistpark gibi projelerin yatırımcısı olan Yusuf İzzettin Aydın konut alacaklara dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle anlattı;

1- Kat irtifakından emin olunmalıdır,

2- Konutun ısınma şekline ve yalıtımına önem verilmelidir,

3- Konutun aidat gibi ekstra giderlerinin araştırılıp, bütçesi değerlendirilmelidir,

4- Çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için oyun alanlarının olması,

5- Konut hakkında yapılan reklamlara aldanmayıp, konutun gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağının düşünülmesi,

6- Konutunu kredi yöntemiyle alacak kişiler is taksit miktarlarının yaşam koşullarını düşürmemesine dikkat etmelidir.