Suriyeliler Atakum’da kaç milyon liralık konut yatırımı yaptı?

Suriyeliler Atakum’da kaç milyon liralık konut yatırımı yaptı?

Samsun Tüm Emlakçılar Odası (SATEM) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Oral, bu bölgede yaşayan Suriyeliler Atakum ilçesinde 1 milyon liralık konut satıl aldığını belirtti. 

Suriyeliler özellikle Atakum ilçesinde gayrimenkule yatırım yaptığını söyleyen Mevlüt Oral, “Iraklılar’ın dışında Suriyeliler’de1 milyon liralık konut satı alarak yatırım yaptığının bilgilerini aldım. Suriyeliler’in büyük bir bölümü dilendiği için herkes onları fakir zannediyor ancak aralarında gizli zenginler de var” şeklinde konuştu.

Iraklılar’ın dışında Suriyeliler ilçeye 1 milyon lira değerinde konut satın alarak yatırım yaptığını söyleyen Oral, şöyle devam etti; “Yabancılarla ilgili gerçekten büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle Çiftlik Caddesi’nin çevresi ile Atakum’da yabancı uyruklu vatandaşların açmış olduğu emlak işletmeleri var. Bu işletmeler hiçbir şekilde yasal değiller. Yasal olması için birçok belgenin olması gerekiyor ki, bunları sağlamak mülteciler için çok zor. Suriyeliler’in büyük bir bölümü dilendiği için herkes onları fakir zannediyor ancak aralarında gizli zenginler var. Iraklı vatandaşların daha zengin olduğu bilinse de zengin olup kendini gizleyen Suriyeli mülteciler de var. Maddi durumları iyi olan Suriyeliler, özellikle Atakum ilçemizde gayrimenkule yatırım yapıyorlar. SATEM Başkanı olarak Iraklılar’ın haricinde Suriyeliler’in 1 milyon liralık yatırım yaptığı bilgilerini alıyorum. Genel olarak Iraklı vatandaşlar Samsun’un Atakum ve İlkadım ilçelerinde gayrmenkule yatırım yapıyor.”