Konutta KDV indirimi kalıcı mı oluyor?

Konutta KDV indirimi kalıcı mı oluyor?

ATO (Ankara Ticaret Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, dün Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu başkanları ile bir araya gelerek, 2018 yılında konut alım satımında uygulamaya başlatılan ve 2019 yılının ilk 3 ayı içinde devam edecek olan konutta KDV ve tapu harcı indiriminin artık kalıcı bir hale getirilmesini gündeme getirdiler.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonunda yer alan ve çeşitli illerinden gelen emlak odaları başkanları ile ATO Congresium’da bir araya gelerek görüştüler.

Gayrimenkul sektöründe gündemde yer alan konu ve sorunların ele alındığı toplantının açılışında konuşan Baran, inşaat ve gayrimenkul sektörünün Ankara’da önemli bir ekonomik büyüklüğe sahip olduğunu söyledi.

İnşaat sektörünün ekonomide payı yüzde 30

Sektörlerle ilgili diğer komitelerin de yaşanan gelişmeleri yakından izleyerek çözümler ürettiğini söyleyen Baran, inşaat sektörünün gayrisafi milli hasıla içindeki payı yüzde 7-8 seviyesinde olduğunu ve etkilediği diğer sektörlerle birlikte pay oranının yüzde 30’a ulaştığını söyledi.

Emlak piyasası daha da hareketlendi

2018’in 3. çeyreğinde sektörde yüzde 5,3 küçülme yaşandığını söyleyen Baran, “Hükümetin gayrimenkul alımlarında KDV’yi yüzde 18’den 8’e düşürmesi ve emlak alım satımlarında harçları yüzde 4’ten 3’e indirmesi emlak piyasasını hareketlendirdi. Gayrisafi yurt içi hasıla verilerinin 4. çeyrekte de büyüme olarak açıklanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul satışları konuşuldu

Taşınmazların ticaretinin konuşulduğu toplantıda, gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden satılmasına ilişkin düzenleme ve bundan etkilenecek üyeler için yapılabilecek hazırlıklar da ele alındı. Gayrimenkullerin gerçek değerinden satışına başlandığında, halihazırda tapudaki değerlerin çok düşük ve gerçek değerle aradaki farkın çok büyük olacağını belirten Baran, ilk satışların vergiden muaf tutulmasının önemin altını çizdi.

Tapu harçlarında kalıcı indirim talebi

Satışların, taşınmazın gerçek değeriyle gerçekleşmesiyle tapu harçlarının da çok yüksek tutara ulaşacağı belirtilen toplantıda, tapu harçlarında da indirim yapılmasının gerekli olacağı vurguladı. Konut satışlarında 31 Mart’a kadar geçerli olan KDV ve harç indiriminin kalıcı hale getirilmesinin öneminin anlatıldığı toplantıda, konut satışlarında değer tespiti konusunda sorumlu emlak danışmanlarının yetkilendirilmesi de konuşuldu.