THY İstanbul Havalimanı’na ortak olabilir!

THY İstanbul Havalimanı’na ortak olabilir!

THY, İstanbul Havalimanı’nın yüzde 70’ini kullanıyor. Geçen hafta yaşanan gelişme ile Kolin İnşaat hissesini Kalyon İnşaat’a devrederek yönetinden ayrıldı. Kalyon, Kolin’in İstanbul Havalimanı’nda olan yüzde 20’lik hissesini devr aldı. İstanbul Havalimanı’da yaklaşık olarak yüzde 70 kapasiteyi kullanacak olan Türk Hava Yolları’nın (THY) hisse alma durumu da söz konusu. 

İstanbul Havalimanı’na ‘açılmadan ve taşınma işlemi gerçekleşmeden önce ortaklar arasında hisse evirleri yapılmaya başlandı. Geçen hafta Kalyon İnşaat, Kolin inşaat’ın yüzde 20 hissesini alarak, İstanbul Havalimanı’nda yüzde 40 paya sahip olarak en etkin,  en önemli ortak haline geldi. Ortaklar arası hisse devir konusu tartışması, 29 Ekim’de açılış töreninden önce başlamıştı. Hissesini devredecek ilk ortak olarak da en fazla Nihat Özdemir’in Yönetimi Kurulu Başkanı olduğu Limak konuşulmuş, Sabiha Gökçen’deki gibi tüm hisselerini satıp çıkacağı gündeme gelmişti.

25 yıl İstanbul Havalimanını işletecek şirket; İstanbul Grand Airport (İGA) yüzde 20 eşit hisseyle beş ortaktan oluşuyordu. Son hisse devrinden önce İGA’daki konum şöyleydi: Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat, ihalede teknik kriteri sağlayan pilot şirket konumunda ve ihaleden sonra 3 yıl boyunca hisse devri yapamaz şartı bulunuyordu. Bu süre doldu ve Cengiz İnşaat’ın da hissesini devretmesinin önünde engel kalmadı. Cemal Kalyoncu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Kalyon İnşaat, yönetim ve işletmede en etkili, vizyon koyan lokomotif hissedar.

THY’nin yüzde 49,12 payını temsil eden, patronu konumundaki kamu otoritelerinde yüzde 40 seviyesinde hisse alımı tartışılıyor. THY yönetimine de belli araştırmalardan sonra bu yönde bir görev verilebilir. Böyle bir gelişme durumunda, Yeni Havalimanı’nda Kalyon’un yüzde 60, THY’nin ise yüzde 40 hisseyle temsil edilebileceğine dikkat çekiliyor.

THY Havaalanı İşletme AŞ

THY eğer böyle bir adım atarsa, İstanbul Havalimanı’nda hissedar olarak temsili, 15 Kasım 2017’de kurulan THY Havaalanı Gayrimenkul Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi tarafından yapılacak. Şirket, bu amaçla kuruldu. Aynı şekilde daha öncede Sabiha Gökçen Havalimanı’na ortak olması gündeme gelmiş, sonrasında ise Rekabet Kurumu’nun ‘Hisse alabilirsiniz, ancak yönetimde yer almanız sorun olabilir’ mealinde bilgilendirmesi, İstanbul Havalimanı’na da ortak olunma ihtimali ve diğer başka sebeplerden vazgeçilmişti.

Ama şimdi İstanbul Havalimanı’nın THY için çok daha farklı bir misyonu var. Ana HUB’ı yani merkez üssü olacağından, işletmesinde yaşanacak herhangi bir aksamanın faaliyetlerini etkileyecek olması sebebiyle THY’nin böyle bir ortaklığa girmesinin ihtimal dahilinde olduğu belirtiliyor. THY’nin yüzde 49,12’lik kamu payının 3 Şubat 2017’den bu yana Türkiye Varlık Fonu’nda.