İnşaat sektörü iş kazalarını azaltıyor

İnşaat sektörü iş kazalarını azaltıyor

İnşaat sektörü, inşaatlarda yaşanan iş kazalarını azaltmanın yollarını arıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki “İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü”nün Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda yapılan imza törene katılarak burada önemli açıklamalarda bulundu.

İnşaat sektöründe iş kazalarını azaltabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kazaları azaltmak, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) koşullarını iyileştirmek için sivil toplum kuruluşları, sanayi, ticaret ve meslek odaları ile üniversiteler ve meslek liselerinin geliştireceği projeler için yaklaşık 40 milyon TL hibe desteği sağlayacaklarını söyledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan “İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü”ne Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda yapılan imza törende bulundu.

İnşaat sektöründe ölümlü kazalar yüzde 37 oranında azaldı

“Çok tehlikeli” sınıf olarak yer alan orta ve büyük ölçekli şantiye ya da işletmelere de iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir teşvik uygulamasına geçen hafta başladıklarını söyleyen Bakan Selçuk, şöyle konuştu: Çok tehlikeli sınıfta olan iş yerlerinde üç senede ölümlü veya sürekli iş göremezlik ile sonuçlanan iş kazası meydana gelmezse işsizlik sigortası işveren payı üç yıl süreyle yüzde 50 indirimli olarak alınabşlecek. Ayrıca bundan başka inşaat, maden, tarım, tekstil, mobilya, gıda, kimya sektörlerine yönelik iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesi kapsamında araştırma ve geliştirme projeleri de yürütüyoruz. Yürütmüş olduğumuz bu çalışmalar sonucunda, inşaat sektöründe son 15 senede ölümlü iş kazaları yüzde 37 azaldı. Bunu yeterli görmeyip gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Yine geçtiğimiz hafta başlattığımız maden, inşaat, kimya gibi çok tehlikeli sektörlere yönelik projelere hibe desteğimizi de buradan duyurmak istiyorum. Bu sektörlere yönelik, iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirme adına sivil toplum kuruluşlarımızın, sanayi, ticaret ve meslek odalarının, üniversitelerin ve hatta meslek liselerimizin geliştireceği projelere yaklaşık 40 milyon lira hibe desteği sağlayacağız.