İGA Havalimanı İşletmesi ortaklık yapısı değişti

İGA Havalimanı İşletmesi ortaklık yapısı değişti

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ’de ortaklık yapısının değiştiği duyuruldu. İstanbul Havalimanı’nın inşaatı ve inşaat sonrası 25 sene işletmesini yapacak 5 ortaklı olan İGA Havalimanı işletmesi A.Ş’de Kolin İnşaat, yüzde 20 olan hissesini devrediyor. Alınan bilgiye göre Kolin İnşaat hissesin Kalyon şirketine devretti. Devir işlemlerinin halen devam ettiği ve sicil kayıtlarına henüz yansımasıdığı biliniyor. Eğer Kalyon, Kolin İnşaat’ın hisselerini devr alırsa şirketteki pay oranı yüzde 40’a çıkmış olacak. Kolin İnşaat AŞ’nin yapığı yazılı açıklamayla, hisse devir sürecinin devam ettiği bildirildi.

İGA Havalimanı İşletmesi 6 yıl önce kuruldu

İGA Havalimanı İşletmesi ortaklığında  geçen sene yılın so ayı Aralık!ta yapılan genel kurul toplantısında toplam sermaye miktarı 7 milyar 368 milyon TL olan İGA Havalimanı A.Ş. 2013 yılı 7 Ekim’de kuruldu. İGA Havalimanı işletmesi A.Ş. ilk kuruluşunda 5 ortak vardı ve ortaklar eşit hisseye sahip olacak şekilde yüzde 20 hisseye sahiplerdi. .

İGA’da 5 ortakta pay sahibi idi

20 Aralık 2018’de İGA Havalimanı işletmesi A.Ş. son genel kurulu toplantısını yaptı ve Ticaret Sicil Gazetesinde 2 Ocak 2019’dayayımlanan genel kurul kararına göre Cengiz İnşaat San. Ve Tic. AŞ, Mapa İnşaat ve Tic. AŞ, Limak İnşaat San. ve Tic. AŞ, Kolin İnşaat Tur. San. ve AŞ ve Kalyon Havacılık ve İnşaat AŞ’nin yüzde 20’şer pay sahibi olduğu bildirildi.

Kolin İnşaat yüzde 20 hissesini devretti

2018’in son ayı Aralık’ta gerçekleştirilen son genel kurul toplantısı sonrası İGA Havalimanı İşletmesi ile ilgili yeni bir gelişme ortaya çıktı. İGA Havalimanı İşletmesi’nde toplam yüzde 20 gibi bir hisseye sahip olan Kolin İnşaat, yüzde 20’lik hissesini Kalyon Havacılık AŞ’ye devredip bu yapıda ki ortaklığından ayrıldı. Hürriyet gazetesinde çıkan habere göre yakın iki ayrı kaynaktan alınan bilgiye göre yapılacak devir kararının bu hafta başı kesinleştiği oldu.
Ancak yapılacak olan bu hisse devri ile ilişkin süreçte şirketin sicil kayıtlarına daha halen yansımadı.

İGA Havalimanı İşletmesi’ne dair hisse devri süreci devam ediyor

Hurriyet’in haberi sonrasında Kolin İnşaat A,Ş. adına yazılı bir açıklama geldi. Yapılan bu açıklama şöyleydi: Türkiye’nin son dönemde ortaya koyduğu önemli mega projelerden biri olan İstanbul Havalimanı’nın sıfır noktasından itibaren ortakları arasında yer alan kuruluşumuz, bu yatırımın, projenin tamamlanma aşamasına gelmesi ve işletmeye açılmasıyla birlikte yeni bir değerlendirmeye gitme kararı almıştır.

Kolin İnşaat olarak farklı işlerimizde de ortaklığımızı sürdürdüğümüz İGA Havalimanı İşletmesi’nde ki ortaklarımızla İGA Havalimanı İşletmesi’ndeki hisselerimizin devri üzerine görüşmeleri sürdürdüğümüzü bildirmek isteriz.”