Murat Kurum’dan vatandaşa ucuz konut müjdesi

Murat Kurum’dan vatandaşa ucuz konut müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Kastamonu’da bazı açıklamalar yaptı. Bakan Kurum vatandaşa burada TOKİ tarafından yapılacak 800 ucuz konutun müjdesini verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu’da Vali Yaşar Karadeniz’i ziyaret etti ve burada İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Bakan Murat Kurum buradaki basına kapalı toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Banak Kurum illeri tek tek ziyaret edeceklerini, buralarda valiler, milletvekilleri, belediye başkanları ve AK Parti teşkilatıyla ülkemizin vedari iftiharı olan şehirlerimizin ihtiyaçları ile ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını söyledi. Bakan Kurum ‘Bu görüşmeler sonucunda kararlar almaya çalışıyoruz. Bugün Sarıkamış Harekatı’nın 104’üncü yılını anıyoruz. Bu harekatta şehit düşen askerlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum” diye konuştu.

Kastamonu’ya kentsel yenileme müjdesi

Kastamonu ilimizin, Milli Mücadele döneminde, Kurtuluş Savaşımızda ve Çanakkale harbinde en çok şehit veren illerimizin başında geldiğini dile getiren Banak Kurum, ‘Yaptığımız bugünkü toplantı sonucunda Kastamonu’ya ilişkin bazı kararlar aldık. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Mücadelesi’nde tüm Türkiye’ye seslendiği Nasrullah Cami’miz ve kalemiz var. Biz kentsel dönüşümü ikiye ayırdık. Bir tarihi mekansal dönüşüm, bir de eskimiş, köhnemiş alanlardaki kentsel dönüşüm. Nasrullah Camisi’nden başlayıp kaleye kadar gidecek alanda biz Milli Mücadele, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde yapılmış  tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak ve buranın dönüşümünü yapmak adına yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda bir kentsel yenileme projesi yapacağız ve yarın itibariyle bu projeye başlayacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

800 konut yapacağız

Bu bölge vatandaşlarımız için TOKİ ile Örencik’de 800 adet konut yapacaklarını söyleyen Bakan Murat Kurum, ‘Yaptığımız bu alanlara vatandaşlarımızın mağdur olmayacak şekilde taşınmaları ve daha iyi, modern ve deprem riski az olan binalara taşınmasıyla bu tarihsel dönüşümü yaparak Kastamonu’nun tarihini, kültürünü, turizmini ve kalkınmasına katkı sağlayacak önemli projeyi inşaallah çok yakın zamanda gerçekleştirmiş olacağız ve bu projeye yarın itibariyle belediyemizle Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla, Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzle, Bakanlığımızla bir bütün olarak bu projenin startını vermiş olacağız” şeklinde konuştu.