Forgot Password

İranlılar gayrimenkulde İzmir’e yöneldi, emlak piyasası canlandı

İranlılar gayrimenkulde İzmir’e yöneldi, emlak piyasası canlandı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre, ülkemizde son 10 ay içinde 8 binden fazla İranlı, Ege’nin incisi İzmir’den konut satın aldı. Yaşanan bu durum sonucunda İZEKO Başkanı, emlak piyasasında hareketliliğin arttığını ifade etti. 

TÜİK’in yaptığı açıklamadaki verilere göre, yurtdışından çok farklı ülkelerden ülkemize gelen yabancı uyruklu vatandaşlarda son aylarda ciddi bir artış oldu.

Özellikle 2018 yılında İran’dan Türkiye’ye gelip gayrimenkul almak için tercih ettiği illerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir  var.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı olan Mesut Güleroğlu, son zamanlarda İranlı yabancıların sadece İzmir değil Türkiye’nin her yerinden gayrimenkul satın aldıklarını söyledi.

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da en çok Irak ile İranlı yabancıların ev aldığını söyleyen Mesut Güleroğlu, Ege bölgesinde ise İzmir son bir senede İranlıların çok ciddi bir gayrimenkule yatırım yaptıklarını söyledi. İranlı yabancıların 2018’in son 10 ayında İzmir ilimizden 8 bin üzerinde konut aldıklarını sözlerine ekleyen Güleroğlu, gayrimenkul alanların şimdide yavaş yavaş çalışma hayatına girdiğini söyledi.

Emlak piyasası canlandı

Ülkemize İran’dan gelip burada ev alanların, emlak piyasasını hareketlendirdiğini söyleyen Mesut Güleroğlu, ‘Gayrimenkul fiyatlarında hiç olmazssa durağan geçen piyasada bir çıkış yılı oldu. Şu anda gayrimenkul fiyatları çok uygun ve İzmir‘i tercih etmelerinin en büyük nedeni yüksek ihtimal bu, Ankara ve İstanbul’dan ziyade burada konut fiyatlarının uygun olması. Yaşam kalitesinin biraz daha yüksek olması” şeklinde açıklama yaptı.

 

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*