İnşaat tamamlama süresi uzatılıyor

İnşaat tamamlama süresi uzatılıyor

Gayrimenkul sektöründe yaşanan son gelişmeler neticesinde firmaların üreteceği projelerin büyüklüklerine göre inşaat tamamlama süresi için 30 aydan başlanıp 48 aya kadar süre verilebilecek.

Kobut projeleri geliştiren inşaat firmalarının çok daha zor duruma düşmeleleri için harekete geçen hükümet, gayrimenkul sektöründe yaşanabilecek dalgalanmalara karşı şu an 36 ay olan inşaat tamamlama süresinde bazı belli başlı kriterler çerçevesinde süreyi 48 aya kadar çıkarma hazırlığı içerisinde çalışmalar yapıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak düzenlemeler bu konuyla ilgili merci olan  Ticaret Bakanlığı’na sunuldu.

Yapılan yeni düzenleme ile artık 10 bin metrekare inşaat alanı altında inşaatlarda ruhsat alındığı tarihten sonra başlayan inşaatın en son bitirme süresi 30 ay, 10 bin ile 15 bin metrekare arasında olan inşaatlarda ise inşaat bitirme süresi 36 ay, 15 bin ile 20 bin metrekare arasında olan inşaatlarda bitirme süresi 42 ay ve 20 bin metrekare üzerinde olan inşaatlarda ise 48 ay bitirme süresi olacak.

İnşaat tamamlama süresinde yeni uygulama inşaat sektörünü rahatlatacak

İnşaat tamamlama süresi için yapılan bu yeni düzenleme hakkında konuşan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: Sektörde yaşanan durumlar neden ile inşaat bitirme sürelerinde gecikmeler olabileceğini ve bunun da sektöre olumsuz şekilde yansımalar yapabileceğinin dikkatini çekerek bu yeni uygulamanın inşaat sektörünü rahatlatacağını söyledi.