Arsa alırken nelere dikkat edilmeli?

Arsa alırken nelere dikkat edilmeli?

Elinizde birikiminiz var ve yatırım yapmak istiyorsunuz kendinize sordunuz ev mi yoksa arsa mı alayım? ve kendinize ‘Arsa’ yatırmı yanıtını verdiniz. Arsa alıpı yatırım yaptınız ve bekleyeceksiniz aynı zamanda da hayalinizdeki evi burada inşa etmek istiyorsunuz. Ancak arsa alırken nelere dikkat etmeniz gerekiiyor bunları biliyormusunuz. İşte size yardımcı olacak detaylar burada…

Gayrimenkule yatırım yapmak sadece konut almak demek değildir. Yatırım yapmak ve parasının değerlendirip kazanmak isteyenler en çok arsa alarak gayrimenkul yatırımı tercihini bu yönde yapıyor. Düşünceniz sadece para kazanmak yada hayalinizdeki evi buraya inşa etmekde olabilir. Ne amaçla olursa olsun arsa alımında mutlaka kontrol etmeniz gereken önemli noktalar var. Peki arsa alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yapının şartları nedir?

TSKB Gayrimenkul Değerleme Kurumsal Kalite ve İş Geliştirme Yardımcısı Gamze Ertaş, arsa alınacaksa öncelikle o arsanın planı kontrol edilmeli sonra alınacak olan arsanın 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı’na göre yapı yapma haklarının ne olduğu araştırılıp öğrenilmeli. Arsanın kullanım fonksiyon durumu, inşaat alanı ile inşa edilecek yapının yüksekliği en fazla ne kadar olabilir gibi birkaç detay belirleyen unsurlar oldukça önemli.

Arsada terk yapılmış mı?

Alacağınız arsada tapuda geçen alanının net olup olmadığı ve daha önce arsada terklerin yapılıp yapılmadığı hakkında mutlaka bilgi sahibi olmak gerekir. Arsad terkler yapılmış ise yüzde kaç  kesinti yapıldığı ve tekrar terk edilmesi gereken bir alan olup olmayacağı incelenmelidir.

Yan komşunuzun arsasına bakın

Almayı düşündüğünğz arsanın olduğu yerde komşularınızın parsellerine bakarak yakın çevredeki parsellerin yapılaşma koşullarından ötürü zaman içinde kaybedebileceği durumsal haklar da araştırılmalıdır. Diyelim k örnek olarak satın alacağınız olan arsanın komşu parseli boşken manzara artısı var iken komşu arsada herhangi bir yapılaşma yaptığı zaman manzara da kaybolabilir. Ya da mevcut durumda yeşil alan olan parselin yapılaşma hakkı varsa bu yeşil alanda yapılaşma söz konusu olması olasıdır.

Bölgenin gelişim potansiyeli nedir?

Alacağınız arsanın konum itibariyle ve çevrede gelişim potansiyeli de çok önemli bir konu. Çevrede gelişim potansiyeline sahip olan bölgeler tercih edilmeli, değer artışının en kısa sürede hissedilmesini artırır. Alacağınız arsanın yakınnda planlanan mega bir proje ya da bölgenin dinamiklerini değiştirme potansiyeli olan bir proje var mı yok mu araştırılmalıdır.

Arsada hisse ya da şerh var mı?

Alacağımız arsa yola cepeli mi değil mi ve cephe uzunluğu değerinde artış unsurları arasındadır. alacağımız arsada yapılaşma olduğu durumda yola cepheli olma durumu ve cephe genişliği hem tercih sebebi hem de arsanın değer artışı üzerinde iyi bir etki yapacak unsurdur.

Tapu kaydında alınacak olan arsa değerini düşürecek ya da kısıtlama getirecek ipotek, haciz gibi herhangi bir şerh, olup olmadığı incelenip önceden kontrol edilmelidir.

Arsa hisseli mi değil mi dikkat etmek gerekir. Hissedarlar için ön alım hakkı vardır bu yüzden diğer arsa sahiplerinin noter beyanlarının alınması gerekir. Beyan alınmamışsa ön alım durumu ile ilgili bir dava olduğunda ortaklığın giderilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.

Alacağımız olan arsanın fiyatına harç ve vergilerin dahil olup olmadığı da mutlaka öğrenilmelidir.