Forgot Password

Adnan Polat: Aklı olan gayrimenkule yatırım yapar

Adnan Polat: Aklı olan gayrimenkule yatırım yapar

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, ülke genelinde inşaat sektörünün en büyük probleminin nakit dengesinde bozulma olduğunu ve ilerisi için ‘Akıllı olan gayrimenkule yatırım yapar’ dedi.

2018’de hedeflerimize ulaştık

Adnan Polat bu sene turizm ve sanayi sektöründe firmalarının döviz girdisi olduğunda bir sıkıntı yaşamaklarını fakat döviz kuru ve faizlerde ki yaşanan ani yükselmenin konut fiyatlarına yansıtılamaması ile konuta olan talebin azalması sebebi ile gayrimenkul tarafında olan düşünülen beklentinin kötü yönde etkilendiğini söyledi. Polat, Polat grup olarak, 2018 için belirlemiş oldukları hedeflerini yakaladıklarını, hatta bazı şirketlerinde ise belirlenen hedefin üstüne çıktıklarını söyledi.

Adnan Polat, ‘Grubumuz 2018’de toplam ciro olarak yaklaşık 2,4 milyar TL oldu. Tabii ki özellikle sanayi ürün ihracatı ile turizm gelirlerimizin ciromuzda büyük katkısı olduğunu söyleyebiliriz. 2019 hedefimizde ciromuzun 2,9 milyar TL civarında olmasını bekliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Yenilenebilir enerji yatırımları
2019 için enflasyonu göz önünde bulunduran bir büyüme hedeflerinin olduğunu söyleyen Polat, bütçelerini de buna göre hazırladıklarını belirtti. Polat, “2019’da başladığımız işleri bitirmeye çalışacağız. Enerjide yenilenebilir enerji yatırımlarımıza yurt içinde ve yurt dışında devam ediyoruz. Rüzgar enerjisinde 7 farklı sahada kazandığımız 462,9 megavatlık kapasite için çalışmalarımızı sürdürüyoruz ki bu aşağı yukarı 500 milyon dolarlık bir yatırım demek. Ayrıca, şu anda elimizde lisansları olan 200 megavatlık bir kapasitemiz var. Bununla birlikte 2019’da enerjide toplam 700 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yıllardır enerjinin yerli kaynaklardan temin edilmesini savunduğunu vurgulayan Polat, rüzgar ve güneş enerjisinde hızın kesildiğini, yeniden aynı temponun yakalanması gerektiğini belirtti. Almanya ile Türkiye’nin aynı dönemde güneş ve rüzgar enerjisi yatırımların başlandığını söyleyen Polat, Almanya’nın, güneş kapasitesinin daha az olmasına karşın şu anda çok daha iyi konumda bulunduğunu söyledi.

”220 daireyi teslim ettik”

2018’de Piyalepaşa İstanbul’da 220 daireyi teslim ettiklerini, aralık ayı içinde 190 dairenin daha teslimatının gerçekleştirildiğini belirten Adnan Polat,  “2019’da Piyalepaşa İstanbul projesinin ilk iki etabı olmak üzere konut kısmını tamamen bitirmeyi düşünüyoruz. Üçüncü etabı da 2020’de bitirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Sanayi tarafında modernizasyon yatırımları yaptıklarını, turizmde otellerin tamamen yenilenmiş vaziyette olduğunu söyleyen Polat, şu açıklamalarda bulundu:

“2018’de planladıklarımızı aşağı yukarı yaptık ama önümüzdeki 6 ayın seçimlerden dolayı sakin geçeceğini düşünüyoruz. Hükümetimizin yeni yılda alacağı ekonomik kararlar, açıkçası 2019’da bizim yol haritamızı gösterecek. 2019’da mevcudu ve başladığımız işleri bitirip biraz da önümüzü gördükten sonra yeni yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Yani 2019’da amacımız, mevcudu sağlıklı bir şekilde yara almadan ileriye götürmek.”

Üretim şirketlerinde teknolojik yenilenmeye yönelik yatırımlar yapmaya devam edeceklerini, bu yatırımların tamamının mevcut tesislerin verimliliğini artırıcı yönde olacağını söyleyen Polat, “Fabrikalarımızı geliştirmek, teknolojiyi yükseltmek amacıyla bizim açımızdan büyük sayılmayacak yatırımlar yapmaya devam edeceğiz ancak bu yatırımlar kapasite artırıcı olmaktan çok kalite artışına, verimlilik ve ürün segment değişikliğine yönelik yatırımlar olacak.” dedi.

”Bankaların elinde yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir”

Konut sektörü açısından için 2018’in, beklentilerin altında bir yıl olduğunu belirten Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Polat, her şeye rağmen gayrimenkulde konut satışı açısından bir önceki yıl ile hemen hemen aynı rakamlara ulaşılacağını ya da bu rakamların çok az gerisinde kalınabileceğini kaydetti.

Ancak esas sorunun bu olmadığını belirten Polat, “Son 5-6 ayda satışların azalması ve nakit akış dengesinin bozulması, gayrimenkul sektörünü zorladı. Bütün inşaat sektöründeki en büyük problem şu anda nakit dengesinin ve gelir ve gider dengesinin bozulması. Bunun için bu işi ciddi olarak yapan firmalara muhakkak ki bankaların destek vermesi lazım. Yoksa bankaların elinde yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir” açıklamasında bulundu.

Gayrimenkul sektörün birçok sektörle bağlantılı olduğunu söyleyen Polat, yaklaşık olarak 200 sektörü etkilediğini ve bir çok sayıda insana istihdam verdiğini söyleyen Adnan Polat, ‘Sektörün ayakta durabilmesi için kötü gidişe mahal vermemek içn, hem bankaların çok daha destek vermesi hem de hükümetimizin bu konuda sektörü desteklemesi gerekiyor. Akıllı olan şu dönemde ihtiyacı varsa veya yatırım yapayı düşünüyorsa gayrimenkule yönelir. Biz bunları yaşadığımız zaman 100 liral değeri olan bir mal 50 liraya satılıyor. Bugün gayrimenkul alan 2 sene sonrasında 100 liraya satabiliyor. Bu, yatırımcı için hem güzel bir fırsat hem de bir iyi bir imkan. Bunu kullanmaları lazım. Benim arzu ettiğim; faiz ve enflasyonun düşmesi, dövizin TL karşısında fazla değer kazanmaması ve Türkiye’de ekonomik istikrarın olmasıdır. İstikrarın oluşması gerekl ki biz de önümüzü görüp buna göre gelecekle ilgili plan yapalım.” şeklinde konuştu.

Bu zamanda çalıştıracak iyi taşeronlar bulmak zor

Piyalepaşa İstanbul projesinde satışlarına devam ettiklerini söyleyen Adnan Polat, ‘Bu zamanda bu konuyu iyi değerlendiren gelir daire satın alır. Tavsiye ediyorum. Konuta yatırım yapmaları lazım, artık daha ucuz konut bulamazlar.” dedi.

Piyalepaşa İstanbul projesinde konut satışlarında yüzde 60 ilerleme yakaladık diyen Polat, imalat tarafında da yüzde 50 oranı yakaladıklarını söyledi.

Adnan Polat, şöyle devam etti: Şu zamanda sadece gayrimenkul sektöründe değil, her sektörde taşeronlarla ilgili sıkıntı var. Taşeronlar tek firmayla iş yapmıyorlar, çalıştıkları, hizmet verdikleri onlarca büyük iyi firmalar, markalar var. Taşeronların iş yaptığı birkaç firmada sıkıntı olduğu zaman, doğal olarak bu bizim taşeronumuza da yansıyor. Bu sefer taşeron sizin yaptığınız ödemenin bir kısmını diğer tarafa kaydırıyor ve o vakit sizin işinizde aksamaya başlıyor. Açıkçası şu anda çalıştıracak iyi taşeron bulmak biraz zor. Biz de çok sayıda taşeronla iş yapıyoruz. Bu taşeronların çoğu elbette ki iyi taşeronlar fakat içinde bulunduğumuz konjonktürden dolayı zorlanan taşeronlarımız da yok değil. Hatta bazı işleri sadece taşeronla değil, biz kendimiz parça parça yapmaya başladık artık. Bildiğiniz gibi son zamanlarda çok sayıda konkordato ilan eden firma oldu. Bu sıkıntıların üstesinden gelmek için kaynak aktarmak gerekiyor.

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*