TOKİ’den müjde; çok düşük taksitli konutlar üreteceğiz

TOKİ’den müjde; çok düşük taksitli konutlar üreteceğiz

TOKİ Başkanı Bulut’tan dar gelirli vatandaşları sevindirecek haber geldi ‘Çok sayıda konut uygulamaları yapacağız. Taksitlerde çok düşük olacak’ dedi.

TOKİ (Toplu Konut İdaresi) Başkanı Ömer Bulut, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlar için yapılacak konutlar hakkında, şehit aileleri, dul ve yetimlere hitap edecek konutlar yapılacak dedi ve bunun için ön ödemeli konut sertifikasına dayanan yeni bir zaman yürüteceklerini dile getirmesi üzerine konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu.

Bulut, artık dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlar için rahat konut satın alalabilmesini sağlayacak şekilde ülke genelinde çok sayıda konut üreteceğiz” dedi.

Ülke genelinde 837 bin konut yapılacak

Ömer Bulut dar gelirli vatandaşlarımızın artık konut alabilecek çok düşük taksitler ile ödeme yapabileceklerini söyledi. Ülke genelinde toplamda 837 bin konut yaptıklarını, ‘837 bin konutun yüzde 85’i sosyal konut niteliğinde. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu sayının yeterli olmadığını söylüyor, ‘TOKİ bu oranı yüzde 100’e çıkarmadan bu oranlara bakmayacağım’ diyor. Artık bundan sonra hedefimiz yüzde 100 sosyal konut üretebilecek duruma gelmek” diye konuştu.

150 milyar TL’lik yatırım

Bulut, geçtiğimiz sene 21 bin konut için ihale yapıldığını söyleyerek, ‘2018’de toplam 53 bin konut satışını yaptık. 43 bin konut da vatandaşlarımıza teslim ettik. Son 15 senede TOKİ toplamda 150 milyar TL civarında yatırm yaptı” dedi.

Çok düşük ödeme taksitleri

Ömer Bulut, yapılacak olan yeni projeler hakkında şunları söyledi; Ödevimize çalışıyoruz. Bu konutları üretmek kolay ancak vatandaşımız bu konutlara nasıl rahat ulaşabilir diye bunun yöntemleri üzerinde çalışmaktayız. Taksitlerin konut teslimine kadar belli bir kısmı ödemesi yapılacak. Belli bir birikim yapılınca vatandaşın da peşinattan sonra kalan taksitleri azalmış olacak. Bu taksitleri de en aza düşüreceğiz. TOKİ’nin yetkileri çerçevesinde maliyetleri düşürebilecek tüm unsurları bu projelere dahil etmeyi amaçlıyoruz.