Konut kredisi faiz oranları ne durumda

Konut kredisi faiz oranları ne durumda

Son günlerde bankalar konut sahibi olmak isteyenlere kullandırmış olduğu kredilerin faiz oranlarında indirim yapabilmek için kapsam değişiklikleri yaparak faiz oranlarında düşüş başladı.

Yaz döneminden itibaren yükdelişe geçen konut kredisi faiz oranları 1 ay öncesinde yüzde 3’ün üzerine çıkmıştı ve bu konut satışlarını olumsuz etkilemiş neredeyse durma noktasına getirmişti, Sona günlerde faiz oranlarını düşürmek için çeşitli formüller üretiliyor 13 Aralık 2018’de ilk olarak Ziraat bankasının başlatmış olduğu faiz oranını 1,78’e çekmesiyle, kendileri ile çalışan firmalardan konut almak isteyenlere 0,98 faiz oranı uygulayacağını duyurması ile; 120 aya kadar 500 bin liralık kredi kullanımına kadar 0,98 uygulamsı piyasayı sevindiridi. Banka ile firmaların arasında yapılan bir çalışma ile üretilen bu formülle konut almak isteyenlerin, inşaat firmalarının ve bankaların biraz rahatlamasına yardımcı olacak.

Ziraat Bankasının başlatmış olduğu faiz oranlarında bu indirim modeli diğer bankalarında aynı sistemle konut kredi faiz oranlarının indirmesine neden oldu. Ziraat Bankasından sonra Vakıfbanka’ta geçtiğimiz hafta konu kredisi faiz oranını 0.98’e çektiğini açıklaması sonrasında hemen Halkbank’ta kendi müşterileri olan inşaat firmalarından konut alacaklar için faiz oranını 0.98’e çektiğini duyurdu.

Ve 3 banka sonrasında da dördüncü indirim açıklaması özel banka olan İş Bankasından geldi. İş bankası konut kredisi indirim sistemi ile 600 bin TL’ye kadar kredi kullandıracağını açıklayarak piyasaların rahatlamasına yol açtılar. Ve ayrıca inşaat firmalarının kendi müşterileri olma zorunluluğ olmadğı finansal destek sağlayan inşaat firmalarının da 120 aya kadar 0.98 faiz oranı ile uygulama yapabileceğini de duyurdu.

Cuma günü bir banka daha vakıf Katılm Bankası da kamu bankaları gibi aynı sistem ile konut kredi faiz oranlarını 0.98’e indirdiğini açıkladı.

5 banka bu formülle konut kredisi faiz oranlarını 0.98’e çekmeye başardı ve önümüzdeki günlerde diğer bankalarında aynı formülle faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.