Ev almak kolaylaştı, konut alacaklara 2 müjde geldi

Ev almak kolaylaştı, konut alacaklara 2 müjde geldi

Dün itibariyle Ziraat Bankası konut kredi faizleride büyük bir indirim yaparak yüzde 0,98’e düşürdü ve sonrasında da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan da dar gelirli ailelere sosyal konut müjdesi verildi.

Konut almak isteyen vatandaşlarımıza müjdeler peş peşe geldi. Vatandaşlarımıza bu müjdeli haberi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ziraat Bankası verdi. ilk müjde Ziraat Bankası’nın konut kredi faizlerini yüzde 1’in altına düşürmesi oldu, ikinci müjde ise Murat Kurum’un, dar gelirliye sosyal konut yapılacağı açıklaması oldu.

Emlak gayrimenkul sektöründe geçtiğimiz şu dönemlerde satışların neredeyse durma noktasına geldiği zamanda umut olacak bu teşvikler vatandaşların konut alımını kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Ziraat Bankası, ile aktif olarak kredili çalışan firmalardan konut satın alacak müşterilere aylık yüzde 0,98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleri sunuyor. 500 bin TL’ye kadar konut kredisi kullanma imkânı veriliyor. Ziraat Bankası’nın yaptığı açıklama şöyle: ” Yaptığımız çalışma ile bankamızca konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,78 olarak belirlendi. Bankamız ile çalışan  konut üretici firmaların da elini taşın altına koyarak faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri neticesinde müşterilerimize faiz oranı aylık yüzde 0,98 olarak sunulacaktır. Bu kapsamda, bankamızla çalışmakta olan firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve henüz tamamlanmamış inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının finansmanına destek verilecek ve böylelikle firmalarımızın elinde bulunan konut stokunun eritilmesine yönelik de önemli katkı sağlanmış olacaktır.”