Forgot Password

Tapular artık QR kodlu olacak

Tapular artık QR kodlu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Tapu senetlerimiz baya eskimişti, ve üzelerinde gereksiz bilgilerin yer aldığını gördük ve artık QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde yapılan düzelemede “Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları Tanıtım Programı”ndaki  konuşmasında, 21. yüzyılın en önemli iki bileşeninin bilgi ve teknoloji olduğunu söyledi.

Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Türkiye’nin bilgi bankası ve hafızası olduğunu söyledi. Kurum, bine yakın hizmet birimiyle senede 30 milyon vatandaşa hizmet verildiğini belirtti..

Bir yılda toplam 8 milyon tapu işleminin yapıldığını söyleyen Kurum, ‘Yılda 8 milyon adet tapu işlemi demek, saniyede bir işlem demek. Bu işlemler çok kolay değil, özellikle gelişmiş bilişim alt yapısıyla şeffaf, hızlı, güvenilir işlem yapabilmek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün asli görevi. Biz de bu görevleri, hizmet kalitesini artırmak adına birçok yenilik yapmaya çalışıyoruz.’ şeklinde konuştu. Bakanlık olarak, 100 günlük eylem planlarını tamamladıklarını ve ikinci 100 günlük eylem planlarına geçtiklerini dile getiren Kurum, bu eylem planları içerisinde tapu senetlerinin yenilenmesi ve Türkiye’nin değerleme haritalarının çıkarılması eylemlerinin bulunduğunu söyledi.

Kurum, ‘Tapu senetlerimiz artık çok eskimişti, üzerinde gereksiz bilgilerin olduğunu gördük ve artık QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz.’ şeklinde konuştu.

    Yorum yapın

    Your email address will not be published.*