İnşaatçılar konut kredisi faizlerinin düşürülmesini istiyor

İnşaatçılar konut kredisi faizlerinin düşürülmesini istiyor

İnşaat sektöründe, emlak ve sektör temsilcileri artık bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesini ve sektöre can gelmesini talep ediyorlar. Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, ülkemizde birçok inşaat firması yüksek faiz oranlarından dolayı zor duruma düştüğünü söyleyerek sektörün sorununu dile getirdi.

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, ülkemizde birçok inşaat firması son aylarda çok yüksek faiz oranlarından dolayı zor duruma düşerken, Trabzon ilimizde bunun etkilerinin görüldüğüne söyledi

Milliyet Gazetesindeki habere göre Taflan “Diğer taraftan bakılınca inşaat maliyetleride, hazır beton, çimento, elektrik malzemesi, kereste aksamı, pvc, vitrifiye vb. ürünlerde yüzde 40 oranında bir zamlanma oldu. Bu yapılan zamları dikkate aldığımız zaman müteahhitler ve malzeme tedarikçileri zor durumdadır. Sektördeki malzeme fiyatları artışları maliyetleri arttırdığı gibi sektördede tıkanıklığa neden olmaktadır. Sektörde faaliyet gösteren esnaflar firmalar inşaat sektöründeki tıkanıklığın aşılması için önlem alınmasını beklemektedir” diye konuştu.