imar Barışı konut fiyatlarını en çok hangi ilde uçurdu

imar Barışı konut fiyatlarını en çok hangi ilde uçurdu

Geçmişten tapusu olmayan konut ve işyerlerinin imar sorununu çözmek amacı ilehayata geçirilen imar barışı süreci için başvurular 31 Aralık’ta bitecek. İmar barışı uygulaması sürecinde geçen 5 ayda konut fiyatları da yükselişe geçti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hayata geçirdiği vatandaşla devlet arasındaki ihtilaflı durumda olan yapılar için  ihtilafı ortadan kaldırılması ve imara aykırı, ruhsatsız yapıların devlet tarafından kayıt altına alınması adına yapılara yasallık kazandırılması için “imar barışı”na başvurular hızla devam ediyor.

31 Aralık 2018’de başvurular son bulacak. İmar barışına  e-devlet üzerinden başvuru yapılabiliyorsunuz. İmar barışına yaklaşık 8 milyon 600 bin başvuru yapıldı. Bu sayının son güne kadar dahada artması düşünülüyor. İmar barışında başvuruları başladığından şimdiye kadar ekonomiye 6 milyar TL kazandırıldı. İmar barışı için  toplamda ise 40-50 milyar TL  gelir bekleniyor.

Aradan geçen 5 ayda konut fiyatları da yükselişe geçti. Ülke ekonomisine de katkı sağlayan imar barışı konut fiyatlarında doping etkisi oluşturdu. Coldwell Banker Türkiye ve Reidin tarafından oluşturulan verilere göre Türkiye’de genel olarak emlak fiyatları 5 ayda yükselişe geçti. Mayıs-Eylül ayı dönemi fiyat artış şampiyonu yüzde 10’luk değer artışıyla İzmir-Çiğli oldu.

İmar Barışı’nda en çok rağbet gören iller ve konut değer artışları;  
1-) İzmir-Çiğli
2-)  Ankara   Gölbaşı
3-) İstanbul Adalar
4-) Konya Beyşehir
5-)  Zonguldak Merkez

Yeni yapılacak kaçak yapılara af yok

8 Kasım 2018’de katıldığı SotCA Ödülleri töreninde açıklamada bulunanr Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 31 Aralık 2017’den önce yapılmış olan kaçak yapıların imar barışından yararlanacağını söyledi ve ”Bu tarihten sonra yapılan kaçak yapılar için ise af yok” dedi.