Cerrahpaşa Hastanesi’nde ‘yerinde dönüşüm’ başladı!

Cerrahpaşa Hastanesi’nde ‘yerinde dönüşüm’ başladı!

Uzun yıllardır İstanbul’da Cerrahpaşa semtinde hizmet veren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde ‘Yerinde dönüşüm’ çalışmalarında, ömürleri tükenen binalarda yıkım çalışmalarına devam ediliyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, yıkılmadan ‘anıt bina’ statüsünde yapıların olduğunu ve bu binalardan birinin tıp müzesine dönüştürüldüğünü söyledi.  Prof. Dr. Gönen, “Hocalarımızda bizlere kalan bir miras, yerinde dönüştürülmeye devam ediyor. Cerrahpaşa, ülkenin büyük bilim insanlarının yetişmesinde önemli bir rol oynuyor ve devam ediyor,  toplumun sağlık hizmetlerini tercih ettiği öncelikli bir yer. Bu dönüşüm  daha sağlıklı hizmet verme adına devam ediyor” şeklinde konuştu.

Neredeyse bir senedir devam eden yenileme çalışmaları kapsamında hastane içinde bulunan ve depreme dayanıksız olduğu tespit edilen 6 binanın yıkımı yapıldı. Son olarak 2 Kasım’da fakültenin Temel Bilimler Anabilim Dalı binasının yıkımına da başlandı.

“Eğitim ve sağlık hizmetlerinde aksama yok”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin önemli bir miras olduğunu söyleyen ve devam eden yenileme çalışmaları ile ilgili konuşan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, “Cerrahpaşa, ülkemizin tıp tarihinin bir devamı olan ve hocalarımızın bizlere bıraktığı bir miras. Bu miras yerinde dönüştürülmeye devam ediyor. Cerrahpaşa’nın ön tarafına çelik konstrüksiyon binalar yapıyor. Eğitim ve sağlık hizmetleri de bir yandan aksamadan devam ediyor. TOKİ ile anlaşma yapıldı. Cumhurbaşkanımızın da talimatı ile TOKİ, üniversitemizin Avcılar’da bulunan arazilerimizde yeni binalar yapacak ve hizmetimiz daha kaliteli ve modern devam edecek. Cerrahpaşa, ülkenin büyük bilim insanlarının yetişmesinde önemli bir rol oynuyor, ayrıca toplumun sağlık hizmetlerini tercih ettiği öncelikli bir yer. O yüzden daha sağlıklı hizmet verme adına bu dönüşüm devam ediyor” şeklinde konuştu.