Senetle ev alanlar neden dikkat etmeliler!

Senetle ev alanlar neden dikkat etmeliler!

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul ilimizde bir projeden konut alarak yatırım yapan bir vatandaşımızın konutu zamanında teslim edilmemesi nedeniyle İstanbul Anadolu Yakası Ticaret Mahkemesi’ne giderek açtığı dava 27 eylül 2018’de çıkan emsal bir karar ile sonuçlandırıldı ve bu çıkan sonuç ile bu durumda olan bir çok sayıda vatandaşımıza umut oldu.

Dava açan vatandaşın almış olduğu gayrimenkulünün ücretinin bir kısmını peşin olarakvermiş ve geri kalanı için ise projenin anlaşmalı olduğu bankalardan biriyle anlaşarak konut kredisi kullanmıştı. Tapılan sözleşme ile mülkün teslim tarihi çok net bir ifadeyle belirtilmiş. Konut kredisi için bankaya kredi ödemelerini tam zamanında yapan vatandaş inşaatta ilerleme olmadığını ve projenin zamanında teslim edilemeyeceğini ankadığı zaman hem inşaat şirketine hem de söz konusu proje ile ilgili kredi kullandığı bankaya dava açmıştı. Ve Tüketici Mahkemesi sonunda bu projenin anlaşmalı bankasını da bu durumdan sorumlu tutarak vatandaşın bankaya bu zamana kadar ödediği parayı faiziyle birlikte geri ödenmesi konusunda hükmetmişti.

Bu karar diğer mağdur vatandaşlara umut oldu

Bu alınan karar konut satın alırken anlaşmalı bir bankadan kredi kullanıpta aynı şekilde mağdur olan vatandaşlar için umut ışığı oluşturuken senetle konut alımı yapanların doğru yapıp yapmadıklarını sorgularına neden oldu.

Senetli konut satışlarında satışlarda toplanan senetleri müteahhitler başka yerlere olan ödemelerinde kullanarak elden çıkartıyorlar. Senetle konut alımı yapanların yasal anlamda senetleri ödemekten başka bir yolları maalesef bulunmuyor. Senetle ödeme yöntemiyle konut alacak olanların mutlaka inşaat şirketini çok iyi araştırmaları gerekiyor. Firmanın kredi anlaşması olan bankalardan firma ve projeyi sorgulamalı, firmanı proje tamamlama sigortasının olup olmaması gibi konulara çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Tüketici Mahkemesi, satın aldığı ev zamanında teslim edilmeyen tüm vatandaşları ilgilendiren kararını 27 Eylül günü verdi. Emsal niteliğindeki karara göre müteahhit ve kredi veren banka, tüketicinin ödediği parayı faiziyle iade edecek. Tüketici ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Osman İlhan verilen bu kararı değerlendirdi.

Hürriyet’te yer alan habere göre; İlhan, “Bu karar daha önce vardı ancak uygulanmıyordu. Şimdi mahkemenin verdiği kararla emsal oldu ve uygulanmaya başladı. Her şeyden önce tüketicinin lehine bir karar. Bundan sonraki satışlarda bankalar da artık sorumlu olacak. Artık kredi verirken bir anlamda müteahhite kefil olmuş gibi olacaklar. Tüketici için beklenen ve yerinde bir uygulama. İnanıyorum ki artık mağduriyetler daha da azalacak. O yüzden biz tüketiciler olarak memnunuz” şeklinde konuştu.

‘Senetle ev alanlar çok daha ağır mağduriyetler yaşıyor’

Tüketici ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Osman İlhan, Tüketici Mahkemesinin aldığı bu kararın geriye dönük uygulanabileceğini söyledi. Bu emsal karar daha sonrasında bir yönetmelikle desteklenebileceğini söyleyen İlhan, ‘Evlerini bir türlü satın alamayan tüketiciler bu konu da bir hayli mağdur durumda. Bundan sonra artık bankaların kredi verirken daha da dikkatli olması gerekli. Banka kredisi ile satın alıp mağdur olanlardan ziyade bir de senetle ve devre mülk karşılığında bu tarz ev satın alma durumu var. Onların yaşadığı mağduriyet daha ağır” şeklinde konuştu.