Konut alacaklar Dikkat! Faizler düşüyor

Konut alacaklar Dikkat! Faizler düşüyor

Konut almak isteyen ancak bankaların konut kredisi faizleri aşırı yükselişe geçtiği için beklemeye geçen vatandaşlar yakında konut alabilecekler. Neden mi çünkü konut kredis faizleri yakın zamanda konut alabilecek seviyelere gerileyecek Milliyet Gazetesi’nde ki habere göre, Konut kredisi faiz oranları bu hafta içerisinde yüzde 2’nin altına gerilede ve önümüzdeki haftalarda bu düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Vatandaşın konut alabilmesinde son aylardaki en büyük sıkıntının nedeni olan yüksek konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. en çokta 120 ay (10 sene) vadeli seçenekte yüzde 3’ün üzerine çıkan ve yüzde 3.24’e kadar çıkan faiz oranları bu hafta yüzde 2’nin altına geriledi. Önümüzdeki hafta ve sonrasında düşüşün devam etmesi, bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.89 olurken, bazı bankalarda ise yüzde 1.97 ve 1.98 faiz oranlarıyla konut kredisi alabilmekte mümkün.

Faiz indiriminde özel bankalar önde

Geçen aylarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 2.10 olmuştu. Konut kredisi faizlerinde düşüş oranlarına çeşitli konut kampanyalarında önderlik eden kamu bankalarından sonra şimdide özel bankalar öne geçti. Konut kredisi faiz oranlarını düşüren bankaların çoğunu özel bankalar olmaya başladı, Önümüzdeki hafta ise kamu bankalarının bir atak yapması beklentisi arttı. Konut kredisi faiz oranlarının düşmeye başlamaı ile konut alıcısı bu yıl sonuna kadar daha uygun faiz oranlarından kredi çekebilecek ve uygun bir konut kredisi oranı ile geri ödeme imkanına ulaşabilecek.