Bakan Kurum’dan dar gelirliler için sosyal konut müjdesi

Bakan Kurum’dan dar gelirliler için sosyal konut müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ sosyal konutları için yapmış olduğu açıklamada Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde dar gelirli vatandaşlara başlatılan Sosyal Konut Projelerine ilişkin olarak şunları dile getirdi.

2003 yılından bu zamana kadar yaklaşık 840 bin konut üretimi gerçekleştirdiklerini ve “Bunların 720 bin adedinin alt gelir ile orta gelirlilere hitap eden sosyal içerikli konutlar olduğunu ve bunları yüzde 5-10 peşin, 20 yıla varan vadelerle vatandaşlarımıza verdik ve barınma ihtiyaçlarını gidermeleri konusunda devletimiz destek oldu.” diye konuştu.

Vatandaşa ödeme kolaylığı sağlaması açısından dönemsel artış oranlarının sabitlenmesine ilişkin önemli bir düzenleme yaptıklarını söyleyen Bakan Kurum, “Borçlu olan vatandaşımıza TEFE-TÜFE uygulamasıyla bu satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu TEFE-TÜFE uygulamalarına da yüzde 8-10 ve 12’yi aşmayacak sınır getirdik. Vatandaşımız o noktada ödeme kolaylığı içerisine girdi.” şeklinde konuştu.

21 bin yeni konut için ihale yapıldı

Konutların sahiplerine teslim edilmesiyle ilgili olarak bilgi veren bakan Kurum, “655 bin hak sahibi vatandaşımıza konutlarımızı teslim ettik. İnşallah bu yıl içerisinde 46 bin 700’ünü daha tamamlamayı düşünüyoruz. Bu yıl 21 bin yeni konutun da ihalesini gerçekleştirdik. Her yıl biz 25, 35, 50 bin talebe, bölgesine göre konutlar üretiyoruz. 2019 yılı içerisinde de sosyal ihtiyaçta talep neyse bu sayılardan az olmamak üzere üretim yapacağız.” şeklinde konuştu.