İmar Barışı için 15 milyon başvuru bekleniyor

İmar Barışı için 15 milyon başvuru bekleniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hükümetin uyguladığı İmar Barışı için şu zamana kadar toplam 8.5 milyon vatandaşın başvuru yaptığını ve bu rakamın toplam 15 milyonu bulacağını düşündüklerini söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Merkezi salonunda, “Dünya Şehircilik Günü“de yapılan AK Parti Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı’nda, Hükümetin hazırladığı 100 günlük eylem planındaki 39 eylemin kendi bakanlık olarak sorumlu olduklarını söyledi.

Bakan Kurum, İmar Barışı‘nda sürenin 31 Ekim’de bitmesinin düşünüldüğünü, ancak bunu 31 Aralık’a kadar uzattıklarını söyleyerek, İmar Barışı uygulamasından 8,5 milyon vatandaşın başvuru yaptığını, ve bu başvuruların 15 milyona kadar çıkacağını belirtti.

Türkiye’mizin doğal ve tarihi güzellikler açısından çok zengin bir ülke olduğunu dile getiren Kurum, “Bu güzelliklerden nasiplenmek isteyen, burada konut almak isteyen yabancı vatandaşlar var. Daha önce 1 milyon dolar olan yabancıya mülk edinme yasasındaki bedel, 250 bin dolara düşürdük. Bunun semeresini de eylül ayında net bir şekilde aldık. Geçen seneki eylül ayına oranla yüzde 151 artışla yaklaşık 5 bin 600 satış yaptık.” şeklinde konuştu.