Gayrimenkul sektöründe hedef yükseldi

Gayrimenkul sektöründe hedef yükseldi

Hükümetin ekonomiyi canlandırmak için yapmış olduğu vergi indirimleri 4 sektörüde hareketlendirdi. 4 sektörde yapılan vergi indirimi ile vatandaşları yapacakları alışverişlerde hızlı davranmaya itti ve bu da beyaz eşye ile gayrimenkul sektöründeki firmalarının yıl sonu hedeflerini yükseltti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta yapmış olduğu 4 sektörde vergi indirimleri açıklaması ile pazarda canlanma başladı. Geçtiğimiz aylarda hızlı bir şeklide yükselen kurlarında inişe geçmesi ile piyasalarda güven tazalenmeye başladı. Sektör temsilcileri mağazalarda satışların artmaya başladığını trafiğin yüzde 34-40 arttığını belirttiler. Mobilya, konut sektörü ve beyaz eşye sektörü temsilcileri verglerdeki bu düşüşle satışlarda yüzde 10 arttış olduğunu söyledi.

Bakan Albayrak açıklama yapmıştı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kasım ayına girerken mobilya sektöründe KDV, beyaz eşysektöründe ise ÖTV indiriminee gidileceğini duyurmuştu. Yaıplan vergi indirmimlerinin ekonominin hareketlenmesi, canlanması için yapılacağını söyleyen Bakan Berat Albayrak, “Yapılacak bu vergi indirimlerinin sağlayacağı maliyet düşüşlerinin nihai satış fiyatına yansımasını birebir takip edeceğim” demişti.

Konut almak için iyi bir zaman

İNDER (İNŞAATÇILAR Derneği) Başkanı Nazmi Durbakayım, Bakan Albayrak’ın açıkladığı vergi indirimi ve tapu harcı indirimi yıl sonuna kadar devam etmesinin konut sektöründe hareketlenme getirdiğini ifade etti. Durbakayım, “Yapılan tarihi kampanyaların getirdiği hareketlilik, KDV ve tapu harcı indirimiyle devam ediyor. İnşaat maliyetlerinde yaşanan yüzde 50 artışı konut fiyatlarına yansıtmadan satış yapıyorduk. Firmaların kendi içindeki kampanyaları da devam ediyor. Şimdi konut almak için iyi bir  zaman” dedi.