Doğalgaz’da en az yüzde 10 indirim beklentisi

Doğalgaz’da en az yüzde 10 indirim beklentisi

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, doğalgaz fiyatlarında yakon zamanda en az yüzde 10 indirim olacağını beklediğini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda ABD ile yaşadığımız gerilimin sonrasıda ağustos ve eylül ayıda yaşanan döviz fiyatlarındaki yükseliş ekim ayında gerilemeye başladı. 9 kasım cuma günü sonu değerlerle birlikte ağustostan bu zamana kadar yaşanan döviz kurlarındaki artış oranları yüzde 11’lere kadar inmiş durumda ve önümüzdeki günlerde TL’nin değer artışına devam edeceği beklentisi de piyasalarda hakim durumda.

Hafta içinde bakanlığın faaliyetleri ile ilgili basın mensuplarına yapılan açıklamalarda Enerji Bakanı Fatih Dönmez bir basın mensubunun doğalgaz fiyatlarında indirim olacak mı şeklinde kendisine yönelttiği soruya yılbaşına kadar zam yapılmayacağını, indirimin ise 1 ocaktan sonra gündeme gelebileceğini söyledi

Doğalgaz fiyatlarında en az yüzde 10 indirim bekliyoruz

30 ekimde elektrik üreticilerine yapılan doğalgazda BOTAŞ’ın yüzde 8.8 indirimini hatırlatan Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu; Merkez Bankası’nın yaptığı Ekim Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre enerji üretici fiyatlarında yüzde 5.37 ile artış rekoru kırdığını ve bu grupta yıllık enflasyonun yüzde 81.61’e ulaştığına dikkat çekerek “Bu artışın döviz kurlarındaki değişim ile izahı mümkün değil. Çünkü Ekim ayında Türk Lirası ABD doları karşısında yüzde 7.84 oranında değer kazandı” dedi.

Uluslararası piyasalarda doğalgaz fiyatlarında gerilemeler yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Kumbaroğlu; ağustos-ekim arasındaki dövizde yaşanan artış oranının yüzde 11’e kadar indiğinin de altını çizerek doğalgaz fiyatlarına EN AZ yüzde 10 indirim beklediğini söyledi.