TOKİ’den dar gelililere 7 bin 807 konut

TOKİ’den dar gelililere 7 bin 807 konut

TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) ev sahibi olamayan maddi durumları kısıtlı dar gelirlilerin dostu olmaya devam ediyor. 2018 Kasım ayı içerisinde 7 bin 807 konutu satışa sunacak.

TOKİ, birçok farklı ilimizde konut yapımına tam hızıyla devam ediyor. Posta gazetesinde Hülya Çaylak’ın yaptığı habere göre, dar gelirli vatandaşlar için TOKİ’nin sunduğu konutların fiyatı 77 bin liradan başlıyor ve 20 yıl gibi bir zamanda ödeme imkanı sunuluyor. İşte kira öder gibi alınabilecek o konutlar.

TOKİ’den 269 TL taksitle

TOKİ, 2018 Kasım ayı içerisinde 7 bin 807 konutu satışa çıkaracak. 35 ilimizde satışa sunulacak konutlar özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar için çok önemli bir fırsat. TOKİ‘nin sunacağı bu evlerin taksitleri dar gelirli vatandaşların bütçesine uyacak şeklide 269 TL’den başlayacak vr 20 yıl gibi bir sürede ödeme imkanı sunulacak bu konutların fiyatları ise 77 bin TL’den başlayacak.

Borcu bitene kadar devir yok

TOKİ’nin sunduğu bu konutlardan konut sahibi olabilmek için şartlar gerekiyor. Bu şartlar; alt gelir grubu projelerinde konut almak için sözleşme imzalayan vatandaşlar konutlarını borçlarını bitirene kadar devredemeyeceklar. Ve ayrıca, bazı projelerde, satın alınan konutta borç bitene kadar alıcının veya ailesinin ikamet etmesi koşulu da gerekecek. Alınan bu konutta oturulmadığı tesbit edilmediği takdirde sözleşme feshedilebiliyor.

Enflasyon yok

TOKİ satış yaptığı konutlarda 6 ayda bir uyguladığı enflasyon artış oranını, 2019 yılı için alt gelir grubu konut satışlarında yüzde 4’e sabitledi. Enflasyon yüksek çıksada, bu artış oranına yansıtılmayacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan konuyla ilgili,  “Alt gelir grubu konutunda 2019 yılı Ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz’da yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8’lik bir artış oranı uygulanacak. Orta gelir grubuna satılan konutta 6 ayda bir yapılan artış oranı yüzde 5’e, arsa satışında ise yüzde 6’ya sabitlendi” diye konuştu.