İmar Barışı’nda Büyükçekmece’de ilginç olay

İmar Barışı’nda Büyükçekmece’de ilginç olay

Ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı bir şekilde usulsüz olarak inşa edilen yapıların veya ilave tadilatlı alanların kayıt altına alınarak yapılara yasallık kazandırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018  haziran ayında başlatılan İmar Barışı sürecine bugüne kadar 8 milyonu aşan sayıda vatandaş başvuru yaptı.

Vatandaşların İmar Barışı çerçevesinde doğru beyanda bulunması zorunlu olan ve cezai yaptırımı bulunan başvurular sonunda yapıların yasallık kazanması yolunda atılan ilk adım olarak yetki belgesi veriliyor.

İmar barışı süreci 31 Ekim 2018’de biteceki ve yeni bir kararla Çevre Şehircilik Bakanlığı süreyi 31 Aralık tarihine kadar uzatmıştı . İmar Barışı  süreci devam ederken yapılan kontrol ve denetimlerle birlikte yetki belgesi almak için kasıtlı suistimaller ve yalan beyanlar da ortaya çıkmaya başladı.

Yasal işlem başlatıldı

Bunlar yanlan ve yanlış beyanlar arasında Büyükçekmece’de bir vatandaş hazineye ait arsa alanı üzerinde gerçekte olmayan bir bina resmiyle başvurarak yetki belgesi alması ve bu arsayı bir de otopark olarak üçüncü şahıslara kiraya vermesi şaşkınlıkla karşılandı. Bu tespit sonrasında ise yasal işlemin başlatıldığı olayda iddiaya göre bir vatandaş Büyükçekmece merkezde E-5’in hemen yanı başında yer alan hazineye ait 817 metrekarelik boş arsa üzerinde evi olduğunu beyanda bulunarak başka bir bina resmi kullanmak suretiyle yapı kayıt belgesi aldı. Yapılan denetimlerde bu arsa üzerinde ev olmadığı tespit edilirken bir de aynı vatandaş tarafından üçüncü kişilere otopark yeri olarak kiralandığı tespit edildi.

Ve sonrasında bu olay yargıya intikal etti. Olayla ilgili olarak söz konusu arsanın çevresinde yaşayanlar; bu olayın imar barışından yararlanmak suretiyle devlet arazisini ucuza almak amacıyla yapıldığını öne sürdüler.