“Artık kentsel dönüşümde yüksek katlı binalara ‘Dur’ deme zamanı”

“Artık kentsel dönüşümde yüksek katlı binalara ‘Dur’ deme zamanı”

Kentsel Gelişim Zirvesi‘de konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümle hayata geçirilen 30-40 katlı yüksek yapılardan dolayı rahatsızlık duyulduğuna söyleyerek yüksek katlı binalara artık dur deme zamanının geldiğini söyledi.

31 ekim 2018’de Ankara Wyndham Otel’de yapılan Kentsel Gelişim Zirvesi’ne katılarak açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum  önümüzdeki dönemde kentsel dönüşümle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Mekansal Stratejik Plan hazırlanması konusunda Türkiye’de 81 ildede yapılması gerektiğini söyleyen Bakan Kurum bunu “Şehrin geleceği, nüfusu, altyapısı, üst yapısı, gerekli olan her şeyi planlamak” dedi.

Esenler’de örnek bir kentsel dönüşüm projesi yapacağız

İstanbul ilimizde Esenler’de kentsel dönüşüm çalışmalarının bir an önce başlaması gerektiğini söyleyen Bakan Kurum, Bakanlık olarak Esenler Belediyesiyle bir protokol yapıp, ilçede rezerv alan ilan edilen bölgede örnek bir şehircilik anlayışıyla kentsel dönüşümü, olması gerektiği gibi yapmaya çalışacaklarını söyledi. Geçmişte; imar planlarının azlığı ve sanayileşmeyle kente göçün artması gibi nedenlerle hem “ihtiyaç” hem de “özenti”den yüksek katlı binalara müsamaha gösterildiğini ifade eden Bakan Murat Kurum sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün baktığımızda yüksek binalar gerçekten bizleri rahatsız ediyor. 30-40 katlı binalar ki bunları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık ‘dur’ dememizin zamanı geldi. Biz de kendi içimizde hatalar yaptık ancak biz bundan sonra yapacağımız bütün projelerde yatay mimari, sosyal donatısı, sosyal ihtiyaçları olan projeler gerçekleştirmek zorundayız. Aslında bunun en büyük örneğini İstanbul’da Kanal İstanbul Projesi’nin etrafında yapıyor olacağız. Kanalın iki etrafında yatay yapılaşmanın hakim olduğu, tüm sosyal ihtiyaçların giderildiği örnek bir şehircilik anlayışını gösteriyor olacağız. Bunu, bütün kentsel dönüşüm projelerinde göstermemiz gerekiyor.”